8 Mart ‘kadın haklarını’ ifade ediyor


Poltio tarafında yapılan araştırmaya göre kadınlar “kadınlar günü size ne ifade ediyor?” sorusuna ise yüzde 49’luk bir oranla “kadın hakları” cevabını verdi.

Türkiye’nin en çok oy kullanılan sosyal anket platformu poltio tarafından yapılan “iş hayatında kadın” araştırmasına toplam 4 bin 77 kişi katıldı. Katılımcıların yanıtları kadınların iş hayatına dair bakışı hakkında önemli veriler ortaya koydu.

Araştırmada “sizce kadınlar için pozitif ayrımcılık yapılmalı mı?” sorusuna kadınların yüzde 52’si evet derken, erkekler de ise bu oran yüzde 39 oldu.

Ankete katılanlar kadınlar “kadınlar günü size ne ifade ediyor?” sorusuna ise yüzde 49’luk bir oranla “kadın hakları” cevabını verdi. Yüzde 22’si “sıradan bir gün”, yüzde 14’ü “işçi kadınları”, yüzde 11’i “indirim ve promosyon”, yüzde 4’ü “çiçek” diye cevap verdi.

Erkeklerin ise yüzde 40’ı bu soruya “kadın hakları” derken, yüzde 31’i “sıradan bir gün”, yüzde 13’ü “çiçek”, yüzde 8’i “indirim ve promosyon” ve “işçi kadınlar” dedi.

İş hayatında kadının en büyük sorunu ‘ücret’

Poltio’nun sorularını yanıtlayan kadınların iş hayatında yaşadığı en büyük problem yüzde 36’lık bir oranla “hak edilen ücretin alınmaması” çıktı. Onu yüzde 17’yle “bu işin bana uygun olduğunu düşünmüyorum” diyen katılımcılar takip etti ve üçüncü sorunu ise “yeterince iznim yok / tatil yapamıyorum” oluşturdu.

Patronunu sevmeyenler azınlık

Erkeklerde ise sıralama değişse de ilk üç sorun değişmedi. Soruyu yanıtlayan erkeklerin yüzde 36’sı hak ettiği ücreti almadığını düşünürken, yüzde 13’ü yeterince izninin olmadığını, yüzde 12’si ise işin kendisine uygun olmamasını problem olarak gördü. Hem kadın hem erkeklerde en az yüzdeye sahip sorun ise “patronumu sevmiyorum” oldu.

Kadınları regl döneminde izinli olmak istiyor

Katılımcılara “regl döneminde kadınlara iş yerinde izin olmalı mı” sorusu yöneltildi. Soruyu cevaplayan kadınların yüzde 87’si bu soruya evet derken, erkekler de yüzde 61’lik bir oranla bu konuda kadınları destekledi. Genele baktığımızda oran yüzde 74 oldu.


8 Mart 2017. 09:49
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x