81 İl Müdürü İzmir’de


DSC_3142

 

İzmir, tarım ve gıda sektörünün geleceği için önemli bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. 81 il müdürünün katılımıyla gerçekleşen toplantı, 5 gün sürecek. Toplantıda; entegre ve kontrollü ürün yönetiminden hasat öncesi denetime, biyolojik mücadeleden bitki pasaportuna birçok konu üzerinde tartışılacak.

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından her yıl farklı bir ilde yapılan ‘Bitki Sağlığı ve Karantina Program ve Prensipleri Yıllık Değerlendirme Toplantısı’ bu yıl İzmir’de düzenledi.

 

 

Güvenilir gıda arzında İzmir önemli

 

 

Toplantının açılışında konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, düzenlenen toplantının önemine değinerek “Tarım ve gıda sektörünün geleceği adına böylesine önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan İzmir Valisi olarak gurur duyuyorum” dedi.

DSC_3094

 

İzmir’in sanayi ve turizm kenti olmasının yanında önemli bir tarım şehri olduğunun altını çizen Toprak, güvenilir gıda arzının sağlanmasında İzmir’de yürütülen çalışmaların başarılı sonuçlar verdiğini belirtti.

 

 

Krize ve kuraklığa rağmen Avrupa birincisiyiz

 

 

Dünya nüfusuyla birlikte gıdaya olan ihtiyacında arttığını ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları ise, bir tarım ülkesi olarak Türkiye’nin dünya nüfusunun gıdaya olan ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol oynadığını kaydetti. Türkiye’de tarım sektörünün yaşanan küresel krizlere ve şiddetli kuraklıklara rağmen son 9 yılın 8’inde büyüdüğünü ifade eden Mirmahmutoğulları, “Son 10 yılda Türkiye tarım sektöründe önemli başarılara imza attı. Hayata geçirilen projelerle Türkiye dünya sıralamasında 11’nci sıradan 7’nci sıraya yükselirken, Avrupa’da da tarım hasılası bakımından 4’ncülükten birinciliğe yükseldi” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Levent Akdoğan'ı Kaybettik

 

 

Vatandaşın güvencesi biziz

 

 

‘Vatandaşın güvencesi biziz. Halk yediğinin, içtiğinin güvencesi olarak bizi görüyor’ diyen Mirmahmutoğulları, gıda güvenliği Bakanlık olarak devrim niteliğinde tedbirler aldıklarını söyledi.

 

 

İnsan sağlığında tehdit oluşturabilecek risklerin önüne geçmek için üretilen ürünlerin hasat öncesinde denetlendiğini kaydeden Mirmahmutoğulları, “Bilinçsizce zirai ilaç kullanımının önüne geçmek için havadan ilaçlama yapılmasını yasakladık. İlaç bayilerini sıkı denetimden geçiriyoruz. Artık bayilerin reçetesiz ilaç satmasını yasakladık. Üretici artık bayie gelerek istediği ilaçtan istediği miktarda satın alamayacak. Reçetesinde ne yazıyorsa o miktarda ilaç alabilecek. Ayrıca tarladan sofraya güvenilir gıdanın takipçisiyiz. Biz daha tarladayken üründe kalıntı olup olmadığını denetliyoruz. Hasat edilmiş üründe kalıntı tespit edilirse, pazara gitmeden imha ediliyor” dedi.

 

IMG_6467

 

Gördüğünüz yanlışı bize bildirin

 

 

Gıda denetiminde vatandaşlarında yardımına ihtiyaç duyduklarını dile getiren Mirmahmutoğulları, vatandaşların ‘ALO 174 Gıda Denetim Hattı’nı arayarak gıda konusunda gördükleri olumsuzlukları kendilerine bildirmelerini istedi.

 

DSC_3335


12 Kasım 2013. 17:44
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x