AA ekibi Dabık’ı havadan görüntüledi


 

HALEP (AA) - Suriye'de Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütü DEAŞ'ten kurtardığı Dabık, mayın ve el yapımı patlayıcılardan temizlenmeyi bekliyor. ( Anadolu Ajansı - Melda Altakhan )

HALEP (AA) – Suriye’de Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO), Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütü DEAŞ’ten kurtardığı Dabık, mayın ve el yapımı patlayıcılardan temizlenmeyi bekliyor. ( Anadolu Ajansı – Melda Altakhan )

 

 

Suriye’de ÖSO’nun Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütü DEAŞ’ten kurtardığı Dabık, mayın ve el yapımı patlayıcılardan temizlenmeyi bekliyor.

 

HALEP (AA) – Suriye’de Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO), Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütü DEAŞ’ten kurtardığı Dabık, mayın ve el yapımı patlayıcılardan temizlenmeyi bekliyor.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kara ve hava desteğiyle Halep’in kuzeyini DEAŞ’tan arındırmaya devam eden ÖSO, geçen pazar Dabık köyünü ele geçirmişti.

 

AA’nın havadan görüntülediği Dabık’ta derin bir sessizlik hakim.

 

ÖSO savaşçılarının Dabık’ın girişinden itibaren çok sayıda bomba düzeneğini farketmesi nedeniyle sivillerin bölgeye dönüşüne izin verilmiyor.

 

‘Mezarlık dahi patlayıcı dolu’

Dabık’a ilk giren ÖSO saha komutanı Ebu Esed, “Zeytin bahçeleri, evler, yollar, kaldırımlar, hatta mezarlık dahi patlayıcı dolu. Halkın evlerine dönmesi için bunların biran önce imha edilmesi gerekiyor.” dedi.

 

Esed, DEAŞ’le mücadelede omuz omuza verdikleri Türkiye’den patlayıcıların imhası için ÖSO savaşçılarına eğitim vermesini istediklerini söyledi.

 

Çatışmalarda ve patlamalarda hasar gören evlerin onarımı ve insani durumun düzeltilmesi için yardım kuruluşlarından destek isteyen ÖSO komutanı, şunları söyledi:

 

“Bağdadi çeteleri Mercidabık köyü üzerinden dünyayı yanıltmak istediler ama başaramadılar. Suriyelileri öldürmek için dışarıdan çok sayıda adam getirdiler. Şimdi Dabık özgürdür. Bağdadi çeteleriyle daha işimiz bitmiş değil.”

 

DEAŞ’ın bir yayın organına adını veren Dabık, örgüt için sembolik öneme sahip. Örgüt, Dabık’ta “Müslüman olmadığına inandığı güçler” le yapacağı savaşla “kıyamet” in başlayacağına inanıyor.


Yazan - 20 Ekim 2016. Kategori MANŞET, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x