AA Kürtçe yayına başladı


aa1Anadolu Ajansı (AA), dünyanın en etkili 5 haber ajansından biri olma hedefi doğrultusunda, yayın dilleri arasına Kürtçe’yi de katarak, yayın dili sayısını 6’ya çıkardı.

 

 

AA, 100. Yıl Vizyonu çevrçevesinde, 11 dilde yayın yapma hedefine, bugün Kürtçe yayına başlayarak bir adım daha yaklaştı. Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Arapça, BSH (Boşnakça, Hırvatça, Sırpça) ve Rusça yayın yapan AA, 6’ıncı dil olarak, Kürtçe’nin Kurmancca ve Soranca lehçelerinde yayına başladı.

 
Kürtçe Haberler Servisi, politika, ekonomi, spor, turizm, yaşam, kültür-sanat başlıkları altında Türkiye ve dünyada yaşanan gelişmeleri, Kürtçe’nin Kurmancca ve Soranca lehçelerinde, fotoğraflı ve görüntülü olarak bölge medyasına servis edecek.Türkiye ve Irak Kürt Bölgesinde meydana gelen gelişmeler de, Türkçe, Arapça, Rusça ve Boşnakça olarak dünya medyasına ulaştırılacak.

 
Kürtçe üretilen haber, foto ve görüntüler, Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden servis edilecek. Kürtçe haberler, Kurmancca lehçesinde, Anadolu Ajansı’nın “http://www.aa.com.tr/kk”, Soranca lehçesinde ise “http://www.aa.com.tr/ks” adresli web siteleri üzerinden takipçilerine ulaştırılacak.

 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anadolu Ajansı’nın 100. yıl projeleri kapsamında 5 ayrı dilde yayın yaparken, şimdi yayın dillerine bir tane daha eklediğini belirterek, AA’nın Kürtçe’nin Kurmancca ve Soranca lehçelerinde yayın yapmasını büyük bir memnuniyetle karşıladığını söyledi.

 
”AA, bölgede güçlü bir kamuoyu oluşturacak”

 
AA’nın bu yayınıyla birlikte, özellikle çevre ülkelerde bulunan ve Kürtçe yayın yapan medya organlarının, Türkiye ve dünya ile ilgili haberleri en sağlıklı bir şekilde alabileceğini, yine çevre ülkelerde Kürt nüfusunun yoğun olarak bulunduğu ülkelerdeki haberlerin de Anadolu Ajansı aracılığıyla dünyaya sağlıklı bir şekilde yayılmış olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:
”AA Kürtçe yayınıyla, tıpkı Balkanlar’da Boşnakça, Ortadoğu’da Arapça yayınlarımızda olduğu gibi çevre ülkelerdeki Kürt nüfusuyla, Kürt kardeşlerimizle ve oradaki kamuoyuyla Türkiye arasında güçlü bir köprü oluşturacak. Bu haberler aracılığıyla Türkiye’yi ve Türkiye’nin zenginliklerini tanıtma fırsatı bulacağız. AA’nın bu bölgelerde Türkiye’ye yönelik güçlü bir kamuoyu oluşturacağını da düşünüyoruz. Bu nedenle projede emeği geçen tüm Anadolu Ajansı çalışanlarını tebrik ediyorum. Anadolu Ajansı’nın ilerde daha da güçlü olacağına ve tüm dünyaya Türkiye’nin sesini duyuracağına inanıyorum. Hayırlı olsun.”

 

 

AA’dan Kamuoyuna duyuru

Başta Mısır olmak üzere Arap ülkelerindeki bazı basın yayın organlarında Anadolu Ajansı (AA) Kahire Ofisinin kapatıldığı ve çalışanlarının gözaltına alındığı iddiaları üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Başta Mısır olmak üzere Arap ülkelerindeki bazı basın yayın organlarında Anadolu Ajansı (AA)  Kahire Ofisinin kapatıldığı ve çalışanlarının gözaltına alındığı iddiaları üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

 

 

AA, 55 farklı ülkede 6 dilde yayın yapan, 15 ayrı millettten bin 200 çalışanı olan uluslararası bir haber ajansıdır. Bulunduğumuz her ülkede kanunlara titizlikle riyayet ederiz.

 

 

Mısır’da 8 yıldır çalışmalarını sürdüren AA, 2012’de AA Ortadoğu ve Afrika Bölge Müdürlüğünü Kahire’de kurmuştur. Ajansımızın yurt dışındaki en büyük ofis ve insan kaynağı Kahire’de bulunmaktadır. Başta Enformasyon Bakanlığı olmak üzere ilgili devlet kurumlarının tamamının onayı ile ofisimiz açılmıştır.

 

 

Mısır güvenlik güçleri tarafından 29 Ağustos Perşembe günü saat 16.00 sıralarında AA Kahire Bölge Müdürlüğünde birtakım incelemelerde bulunulmuştur.

 

 

Ajans avukatının hazır bulunduğu incelemede, çalışma izinleri, canlı yayın araç ve gereçleri gibi hususlar özellikle inceleme konusu yapılarak, yöneticilerimizden bilgiler alınmıştır. Kendilerine her türlü kolaylık sağlanmış, istenilen bilgi ve belgeler sunulmuştur. Bölge Müdürlüğünde yapılan incelemeler sonucunda hiçbir eksikliğe rastlanmamıştır.

 

 

İncelemeleri yapan güvenlik görevlileri, çalışmalarını tamamladıktan sonra bir yöneticimizi, sorularına cevap vermek üzere pois merkezine davet etmiştir. Görüşme neticesinde, Bölge Müdürlüğü ofisimizin çalışma izninin olmadığı öne sürülerek, konu savcılığa intikal ettirilmiş, savcılık da gereken belgelerin tamamlanmasını istemiştir.

 

 

Avukatımız, Bölge Müdürlüğünün Mısır yasalarına göre açıldığını, açılış tarihinde her türlü hukuki prosedürün yerine getirildiğini beyan etmiştir. Buna rağmen istenilen ekstra belgenin, ilk iş günü (1 Eylül Pazar) ilgili Bakanlıktan alınarak savcılığa sunulacağı belirtilmiştir.

 

 

Kahire Bölge Müdürlüğümüzde karşılıklı saygı çerçevesinde yapılan incelemeler neticesinde, Mısır yasalarına aykırı bir duruma rastlanmamıştır.

 

 

Buna rağmen Arap ülkelerinde yayın yapan bazı medya organlarında yer alan Ajansımızın Kahire Ofisinin kapatıldığı, çalışanlarının gözaltına alındığı yönündeki iddialar tamamen asılsızdır. Ofisimiz açık, çalışanlarımız da görevlerinin başındadır.

 

 

AA temsil edildiği ülkelerin tamamında o devletin kanunlarını esas alır. Çalışmalarını ve hukuksal mevcudiyetini bu kanunlar doğrultusunda yürütür. Aynı durum Mısır için de geçerlidir. AA’nın Mısır’daki hukuki durumu pek çok uluslararası haber ajansı ile aynıdır. Böyle olduğu için de yaklaşık 8 yıldan beri Mısır hükümetleriyle hiçbir engelle karşılaşmadan haber üretimini sürdürmektedir.

 

 

AA bundan böyle de yasaların öngördüğü çerçevede çalışmalarını yürüterek,  “Güvenilir, Tarafsız, Etik, Hızlı” habercilik anlayışı doğrultusunda Mısır’daki çalışmalarına devam edecektir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

AA Kurumsal İletişim Müdürlüğü

 


Yazan - 1 Eylül 2013. Kategori ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x