AAYB’de imzalar atıldı, Türkiye ve Rusya kurucu üye


Russia's delegate prepares to sign the articles of agreement of the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) at the Great Hall of the People, in Beijing, June 29, 2015. China will hold a 30.34 percent stake in the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB), the Finance Ministry said on Monday, making Beijing the largest shareholder in a bank that is expected to project the country's growing influence. REUTERS/Jason Lee

Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu 100 milyar dolarlık Asya Altyapı Yatırım Bankası’nda (AAYB) imzalar Pekin’de düzenlenen törenle atıldı. Çin’in öncülüğünde kurulan bankanın Dünya Bankası ve IMF’ye rakip olacak.

 

Peskin’de düzenlenen törende kurucu 57 ülkeden 50’si kendi paylarını belirleyen maddelerin altına imza atarken, kalan kurucu üyelerin yıl sonuna kadar imzalarını tamamlamaları bekleniyor.

 

Türkiye’den sonra Rusya da AAYB kurucu üyeliğine talip

 

AAYB’nin en büyük ortağı yüzde 30,3 ile Çin. Hindistan yüzde 8,5 ile ikinci büyük hissedar olurken, Rusya yüzde 6,6 ile üçüncü büyük ortak oldu. Türkiye ise yüzde 2,6’lık payla 12’inci büyük ortak konumunda.

 

AAYB’nin kurucu üyeleri arasında Almanya, İngiltere, Avustralya ve Güne Kore gibi ülkeler yer alırken, ABD ve Japonya yeni bankanın kuruluşuna katılmadı. ABD Hazine Bakanı Jacob Lew, Amerika’nın uluslar arası kredibilitesi ve etkisinin tehdit altında olduğu uyarısında bulunmuştu. Washington’ın karşı çıkmasına rağmen büyük ortak Pekin’in Avrupalı ülkeleri ikna etmiş olması anlamlı bulundu.

 

Yeni kalkınma bankasının enerji, ulaştırma ve alt yapı projelerine kredi desteği sağlayacak. Banka faaliyetlerine 2015 sonunda başlamış olacak.

 

Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerle sorun yaşayan Rusya, Asya bölgesinde ilişkileri geliştirmeyi sürdürüyor.

haberrus.


Yazan - 30 Haziran 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x