AB Destekli Laboratuvar Kalite Konferansı Yapıldı

2 Aralık 2010. 16:37

AB tarafından finanse edilen ve Merkezi Finans ve İhale Birimi’nin (MFİB) sözleşme makamı olduğu “Türkiye’de Kalite Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi” kapsamındaki “Türklab’a Destek” bileşeni çerçevesinde düzenlenen Laboratuvar Kalite Konferansı 30 Kasım’da İstanbul Dedeman Otel’de gerçekleşti. Türkiye’de laboratuvar sektöründe hizmet veren kuruluşların yanı sıra uluslararası kurumların temsilcilerinin de katıldıkları konferansta laboratuvar hizmetlerinin kalitesi ve geleceği konuları tartışıldı
 
İstanbul – Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Merkezi Finans ve İhale Birimi’ nin sözleşme makamı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ile KalDer’in ana faydalanıcıları, TURKLAB ve UDDER’in ise diğer faydalanıcıları arasında bulunduğu “Türkiye’de Kalite Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi” kapsamındaki etkinlikler sürüyor. Projenin “Türklab’a Destek” bileşeni çerçevesinde düzenlenecek “Laboratuvar Kalite Konferansı”, 30 Kasım 2010, Salı günü Dedeman Otel’de gerçekleşti. 
 
Türkiye’de laboratuvar sektöründe hizmet veren tüm kuruluşları çatısı altında buluşturmayı hedefleyen ulusal bir sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Kalibrasyon ve Deney Laboratuvarları Derneği TURKLAB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Güzel, konferanstaki konuşmasında, AB’ye katılım sürecinde laboratuvar hizmetlerindeki kalitenin giderek önem kazandığını belirtti.
 
Laboratuvarlar arası işbirliği
 
Dr. Ömer Güzel, konferansta, konuyla ilgili tüm tarafların uluslararası katılımcılarla biraraya geldiklerini vurgulayarak, laboratuvar hizmetlerinin tüketici açısından da özel bir önem taşıdığını belirtti. Dr. Güzel, kamu ve özel sektör laboratuvarlarının kaliteli hizmet amacıyla koordineli biçimde çalışmaları gerektiğini söyledi. 
 
Ürünlerin güvenli ve kaliteli bir biçimde piyasaya sunulması, ihracatın kolaylaştırılması ve tüketicinin korunması açısından test ve belgelendirme hizmetlerinin  öneminin vurgulandığı konferansta laboratuvar sektörünün genel değerlendirilmesi yapıldı ve laboratuvar hizmetlerinin geleceğinin tartışıldığı bir de panel düzenlendi. Konferansta ayrıca, laboratuvar kalite standartlarındaki yeni gelişmeler tartışılarak laboratuvarlar arası karşılaştırma ve yeterlilik testleri ile ilgili TKAG Projesi kapsamında oluşturulan yol haritası katılımcılara aktarıldı.
 
TURKLAB hakkında:
 
5 Şubat 2004’de kurulan TURKLAB, Türkiye’de Laboratuvar sektöründe hizmet sunan tüm kuruluşları çatısı altında buluşturmayı hedefleyen ulusal nitelikli bir sivil toplum kuruluşudur. AB üyesi ülkelerdeki laboratuvarların işbirliğini sağlamak amacıyla 1990’da kurulmuş olan EUROLAB üyeliğine 26 Ekim 2004 tarihinde kabul edilen TURKLAB, 2008’de ise bu kuruluşun Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.
 
TURKLAB, ülkemizde test ve kalibrasyon hizmetleri sunan laboratuvar kuruluşlarını bir araya getirmek adına önemli bir görev üstlenmiş bulunuyor. Sektörel sorunların çözümüne katkının yanı sıra hizmet sunulan üretici, tedarikçi ve ihracatçı firmaların sorunları ve çözüm yolları yaratılması hedefleri arasında yer alıyor. Ülke ihracatının artırılabilmesi, AB normlarına uygun ürünlerin kalitesinden emin olunarak iç ve dış müşteriye ulaştırılabilmesi de öncelikli hedeflerinden biri.
 
TKAG Projesi hakkında:
 
Türkiye’de Kalite Altyapısının Güçlendirilmesi (TKAG) Projesi, Türkiye ile AB arasındaki ticarette teknik engellerin kaldırılması ve taraflar arasında malların serbest dolaşımının sağlanmasının desteklenmesi amacıyla Mayıs 2010’da başladı.
 
AB tarafından finanse edilen ve Merkezi Finans ve İhale Birimi’nin (MFİB) sözleşme makamı olduğu 4.8 Milyon Euro tutarındaki projede kamu kesimini Dış Ticaret Müsteşarlığı, özel sektörü ise KalDer temsil ediyor. Bir teknik destek projesi olan TKAG kapsamında Temmuz 2012’ye kadar çeşitli konferanslar, sempozyumlar, eğitimler, çalıştaylar düzenlenecek ve yurt genelinde bilgilendirme kampanyaları yürütülecek. 
 
TURKLAB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Güzel, “30 Kasım 2010 tarihinde AB – TKAG projesi desteğiyle İstanbulda gerçekleştirmiş olduğumuz “ Uluslararsı katılımlı Laboratuvarda Kalite Kongresi 2010” organizasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Diğer Haberler:
Kanalizasyonla Tarım ürünlerinin Sulanması Tehlikelidir

Başta TURKLAB Genel Sekreteri Dr. Can Demir ve Organizasyon Komitesi Uluslararası Koordinatörü Doç. Dr. Aysun Yılmaz olmak üzere tüm organizasyon komitesine ve Teknik Sekreterimiz Özlem Çimdik’e sarf ettikleri yoğun çaba ve üstün gayretleri için yürekten teşekkürlerimi sunarım.”  Diyerek sözlerini tamamladı.


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x