AB Rusya’ya ekonomik yaptırımların süresini uzattı


E9282722-F97D-4D4A-9685-F21539BACC78_w640_r1_s

 

 

 

 

AB Rusya’ya ekonomik yaptırımların süresini uzattı, insan kaçakçılığı şebekelerine yönelik askeri operasyon başlattı.

 

 

 

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Ukrayna’ya müdahalesi nedeniyle Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımları Ocak 2016’ya kadar uzattı.

 

 

Dışişleri bakanlarının Lüksemburg’da yaptıkları toplantı hakkında bilgi veren bir AB yetkilisi, bakanların deniz yoluyla Libya’dan Avrupa’ya insan kaçakçılığı yapan şebekelerle mücadele için askeri operasyon başlatmaya da karar verdiklerini belirtti.

 

 

Moskova’dan karara tepki

 

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yaptırımları 6 ay için uzatma kararına tepki gösterdi.

 

 

Avupa Birliği’nin Ukrayna’daki gelişmeler nedeniyle Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulamasının ve bu yaptırımları 31 Ocak 2016 tarihine kadar uzatmasının temelsiz olduğuna inandıklarını belirten Peskov, Rusya’nın yaptırımlara karşı mütekabiliyet politikasını devam ettirdiğini vurguladı.

 

Rusya’ya yaptırımlar AB’ye 113 milyar dolara mal oldu

Ukrayna krizi ve Kırım’ın Rusya’ya bağlanması nedeni ile patlak veren yaptırım krizi iki tarafı da etkilemeye devam ediyor. Alman gazetesi Die Welt, Avusturya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün bağımsız uzmanlara hazırlattığı raporu yayınladı. Buna göre AB ülkelerinin Rusya’ya yönelik yaptırımlar ve Moskova’nın gıda ambargosu nedeni ile toplam kayıpları 100 milyar Euro’yu (113 milyar dolar) geçti.

 

Rusya’ya yönelik ihracatın azalmasını kötü senaryo olarak geçen yıl tanımlandığını, ancak bunun şimdilerde gerçek olduğunu belirten rapora göre en az 2 milyon kişi işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya.

 
Araştırma direktörü Oliver Fritz, acil önlem alınmaması durumunda çok daha kötü senaryo ile karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundu.

 

Avrupa’da işsiz ordusunun oluşmasından en çok Almanya etkilenecek. Rapora göre Almanya’ya 465 bin kişi ve Polonya’da 335 bin kişi işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya.

 

Avrupa Birliği Komisyonu’nun pazartesi günü Rusya’ya yönelik finans, savunma ve enerji alanlarını kapsayan yaptırımları Ocak 2016’ya kadar uzatılması yönünde karar alması bekleniyor.

 

Rusya ekonomisinde büyüme rakamları 2013’den bu yana küçülmeye devam ediyor. Batılı ülkelerin yaptırımları ve petrol fiyatlarının sert düşmesi nedeni ile geçen yıl büyüme sıfıra doğru geriledi. Rusya 2015’de ide yüzde 3,5 civarında küçülme bekliyor.
Faruk Akkan, Moskova, Cihan

 


Yazan - 22 Haziran 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x