AB vizesine olumsuz görüş can sıktı

11 Nisan 2013. 15:06

european_union_lawBir Türk vatandaşının davası ile ilgili Avrupa Birliği Adalet Divanı bir görüş yayınladı.Bu görüşe göre; Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz giriş hakkının bulunmadığı öne sürüldü.

 

Türk vatandaşlarının vizesiz Avrupa’ya gidebilmenin önünü açacak olan önemli kararı davanın görülmesi sırasında savcılığın görüşü olarak dosyaya girdi.

 

Bu görüşe göre, 1993 doğumlu Türk vatandaşı Leyla Ecem Demirkan’ın, Almanya’daki ailesini ziyaret etmek için yaptığı vize başvurusunun reddedilmesinin ardından konuyu mahkemeye taşıdığına işaret edilerek, Demirkan’ın, Türkiye ile AB arasında imzalanan Ankara Anlaşması Ek Protokolü uyarınca vizesiz giriş hakkına sahip olduğunu iddia ettiği öne sürüldü.İspanyol Başsavcı Pedro Cruz tarafından hazırlanan görüşte, “Türk vatandaşlarının, hizmet alımı sebebiyle AB ülkelerine vizesiz giriş hakkı bulunmamaktadır” ifadesine yer verildi.

 

Türkiye’de yaşayan ve 2007 yılında 14 yaşındayken Almanya’daki ailesinin yanına gitmek için yaptığı vize başvurusu reddedilen Demirkan, hukuk mücadelesini Alman mahkemelerinin ardından Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı’na  göndermişti.

 

Bu kararların ardından ülkemizde bu huzursuzluk artmış durumda.Yetkililer, bundan sonra AB ile imzalanan Gümrük Birliği Anlaşmasının da Türk makamları tarafından masaya yatırılarak yeniden ele alınması gündeme gelebilir.


Diğer Haberler:
Maliye Bakanlığı'ndan yalanlama
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x