‘AB yol ayrımında’


0,,17198064_303,00Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) eski başkanı Jean-Claude Trichet, Avrupa Birliği’nin güven krizi yaşadığını söyledi.

 

 

 

 

 

Maastricht Antlaşması’nın yürürlüğe girişinin 20. Yıldönümü vesilesiyle AFP Ajansı’nın sorularını yanıtlayan AMB eski başkanı Jean-Claude Trichet, vatandaşın Avrupa’ya karşı hoşnutsuzluğunun dikkate alınmasını istedi.

 

 
Avrupa Birliği’nin (AB) yapılandırılmasının tarihi önemde olduğunu kabul eden Trichet, buna karşılık “başta yüksek işsizlik olmak üzere bazı göstergelerin AB’nin yol ayrımında olduğunu ortaya koyduğunu” söyledi.

 

 
Portekiz’den kriz manzaraları

 

 
“AB’nin demokratik meşruiyeti bir sorundur” diyen Trichet, çözüm olarak üyeleri doğrudan vatandaş tarafından seçilen Avrupa Parlamentosu’nun yetkilerini artırmaya çağırdı.

 

 
Maastricht Antlaşması bundan 20 yıl önce, 1 Kasım 1993 tarihinde yürürlüğe girmişti. Trichet, belgenin hazırlık sürecinde Fransa’yı temsil etmişti. Ekonomi ve para birliğinin temeli olan Maastricht Antlaşması, daha sonra ortak para birimi Euroya geçişi mümkün kılmıştı.

 

 

AB’nin ‘büyüklerini’ eleştirdi

 

 

 

AB üyesi ülkelerde bütçe açığının yüzde 3’ü aşmamasını öngören Maastricht düzenlemesini savunan Trichet, “AB 2008’den bu yana mali krizle mücadele ediyorsa, bunun nedeni Maastricht antlaşması değil, Maastricht düzenlemelerine uymayan bazı büyük AB ülkeleridir” ifadesini kullandı.

DİĞER HABERLER
Türkiye Tohumcular Birliği, 2. Uluslararası Bitki Islahı Kongresi

 

 
Özellikle Fransa, Almanya ve İtalya’nın sözkonusu kriterlere 2003 ve 2004 yıllarında karşı çıktıklarını kaydeden Jean-Claude Trichet, “ilerliyen yıllarda AB’nin karşılaştığı sorunların en önemli nedeninin disiplinsizlik olduğunu” vurguladı.

 
© Deutsche Welle Türkçe


3 Kasım 2013. 17:16
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x