ABD-ÇİN Ticari savaşı mı başlıyor?


Çin ‘in para biriminin değerini düşük tutarak ticari avantaj sağladığını öne süren Amerikan Kongresi üyeleri, Çin mallarına gümrük getiren yasa tasarısını onayladı. Bu tasarı iplerin daha da gerilmesine neden oldu.
 
Amerikalı yetkililer, Çin’in para biriminin piyasada normal koşullarda daha yüksek değerden el değiştirmesi gerektiği halde, Pekin hükümetinin rinminbiyi dolar karşısında bilhassa düşük tuttuğunu belirtiyorlar.

Başkan Obama bir süredir Çin’e para birimi yuanın döviz kurunun değiştirilmesi için baskı yapıyor.

Beyaz Saray, Çin’in ihraç mallarının döviz kuru sayesinde daha ucuz fiyattan pazarlanabildiğini ve bunun Amerikan malları karşısında haksız rekabet oluşturduğunu iddia ediyor.

Kongre üyeleri, para birimini düşük tutan Çin’in bu şekilde ihracat sektörüne devlet sübvansiyonu sağladığını söyleyerek, ABD’nin kendi sanayiini korumak amacıyla önlem almasının gerekli olduğunu savundu.

Kongre’nin geçirdiği tasarı, Çin’in ihraç ürünlerine gümrük vergileri konmasını hedefliyor.

Fakat yasalaşmadan önce, Başkan Obama’nın da imzası gerek.

Gözlemciler, Kongre’nin attığı adımın bir tehdit unsuru olarak kalabileceğini, çünkü küresel ekonominin halen zayıf olduğu bir dönemde Başkan Obama’nın Çin ile bir ticaret savaşına girmeyi pek akıllıca bulmayabileceğini söylüyorlar.

Buna karşın ABD’nin konuya ilişkin hassasiyeti giderek artıyor.

Geçen hafta New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında Çin Başbakanı Wen Jiabao ile görüşmesine iki saat ayıran Başkan Obama’nın gündemindeki ana konu, para birimi anlaşmazlığıydı.

DİĞER HABERLER
İhracat %4,2 arttı, ithalat %1,1 azaldı

1 Ekim 2010. 08:53
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x