ABD ile Rusya arasında vizesiz dönem


usarus

 

 

 

 
17 Temmuz’dan itibaren, Rusya’nın Çukotka ve ABD’nin Alaska bölgelerinde yaşayan yerli halklar için vizesiz rejim süreci başladı.

 

Türkiye Sputnik haberine göre Rusya-ABD arasındaki gergin ilişkiler ve yaptırım restleşmesine rağmen, Çukotka ile Alaksa’da yaşayan yerli halk, önemli bir diplomatik kolaylıktan yararlanma şansına erişti. Çukotka Özerk Bölgesi yönetiminin resmi internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Çukotkalı yerli Çukçalar ve Eskimolar ile yerli Alaskalılar birbirlerine vizesiz seyahat edebilecek.

 
Karar, bir Alaskalının Çukotka’yı vizesiz rejim esasına göre ziyaret etmek istemesinin ardından gündeme geldi. ABD Bering Boğazı Bölge Komisyonu, söz konusu kişiye Rusya’yı vizesiz ziyaret etmesini sağlayacak özel bir belge vermeye hazır olduğunu bildirdi. ABD ve Sovyetler Birliği, 1989 yılında Bering Boğazı’nda yaşayan yerli halkların Alaska ve Çukotka’ya vizesiz gidebilmelerine imkan veren bir anlaşma imzalamıştı. Sadece yerli halkı kapsayan vizesiz rejimden yararlanmak için nüfuz cüzdanı ve diğer ülkedeki yakınlarından alacakları davet belgesi yeterli olacak. Vizesiz rejim çerçevesinde, diğer ülkede 90 güne kadar konaklama hakkı da sağlanacak.

 
Alaska, 30 Mart 1867’de Rusya İmparatorluğu tarafından 7,2 milyon dolar karşılığında ABD’ye satılmıştı. Yerli Alaskalılar, Çukotka’daki yerli halk ile ortak kültüre sahip.

 

Rusya ve ABD, daha önce Çukotka ile Alaska sakinlerinin akrabalık ilişkilerini, kültürel gelenekleri ile dillerini korumak için işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan bir memorandum imzalamıştı.
Haberrus

 

 


Yazan - 24 Temmuz 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, DÜNYA, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x