ABD” Kuş Gribi Araştırması Yayınlanmasın”


ABD hükümeti iki saygın bilim dergisinden, kuş gribi virüsünün nasıl ölümcül bir salgın haline gelebileceğini ele alan bir araştırmayı yayınlamamalarını istedi

Science ve Nature dergileri, Hollanda’da H5N1 tipi kuş gribi virüsünün kolay bulaşan ölümcül bir türünün nasıl geliştirildiğini anlatan bir araştırmaya yer vermeye hazırlanıyordu.

Amerika Birleşik Devletleri, Bilim ve Teknoloji, SağlıkAncak Amerikan Biyogüvenlik Danışma Kurulu (NSABB) adlı bilim kuruluşu, virüsün memelilere nasıl daha kolay geçebileceğini anlatan bu ayrıntıların biyolojik silah yapımında kullanılmasından kaygı duyuyor.

Kurul, araştırmanın sadece tedaviye yardımcı olacak genel bulgularının yayınlanmasını, sürecin tekrarını sağlayacak bilgilerin kamu ile paylaşılmamasını istiyor.

H5N1 tipi kuş gribi ölümcül olmasına rağmen şimdiye dek ancak hastalıklı kuşlara dokunulması yani direkt temas ile bulaşıyordu.

Şimdi ise sağlanan mutasyon sonucu, virüsün hapşırma öksürme sonucu havadan da kolayca yayılabileceği kaydediliyor.

Komisyon bu nedenle araştırmayı yapan uzmanlardan makalelerinde bazı değişiklikler yapmalarını istedi.

Science dergisinin editörü, pek çok uzmanın bu araştırmanın sonucunu görmeye ihtiyaç duyduğunu, ancak kaygıları gidermek için hükümetle işbirliği yaptıklarını belirtti.

Bazı araştırmacılar ise bu adımı, bilimin sansürlenmesi olarak niteliyor.

İlk olarak 1996’da ortaya çıkan H5N1 virüsü sonucu şimdiye dek 350 kadar kişi yaşamını yitirdi.

Hong Kong’daki yetkililer ise, bu hafta virüsün yeniden ortaya çıktığını açıkladı.

Bu nedenle bölgede binlerce kanatlı hayvanın itlaf edileceği duyuruldu. (bbctürkçe)

Asya’daki Pazarda SatılanTavukta  Kuş Gribi Tesbit Edildi

Hong Kong’da bir tavuk pazarında H5N1 virüsünün tespit edilmesi üzerine 17 bin tavuğun itlaf edildiği bildirildi.

HONG KONG – – Yetkililer, H5N1 virüsüne rastlanması üzerine, üç hafta süreliğine canlı kümes hayvanlarının ithalatının yasaklandığını kaydetti.

Virüsün rastlandığı tavuğun Hong Kong’daki 30 çiftlikten gelip gelmediğini belirlemeye çalıştıklarını belirten yetkililer, bu çiftliklerde yapılan incelemeler sonucunda herhangi bir bulguya rastlamadıklarını belirtti.

H5N1 virüsünün ilk tespit edildiği 2003 yılından bu yana dünya genelinde 331 kişi kuş gribi nedeniyle hayatını kaybetti.


Yazan - 21 Aralık 2011. Kategori SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x