ABD’de kavun ölümleri


Kavunlarda yaşayan bir bakteri ABD’de 13 kişinin ölümüne neden oldu. ABD’de bozuk kavunlardan yayılan listeria bakterisi tüm ülkeye yayıldı, 13 kişi öldü.

ABD’de bozuk kavunların tüketilmesi nedeniyle baş gösteren listeria salgını 18 eyalette 13 kişinin ölmesine, 72 kişinin de hastaneye kaldırılmasına neden oldu.

İlk olarak 12 Eylül tarihinde dört eyalette 15 kişinin listeria bakterisi nedeniyle hastalanmasıyla ortaya çıkan salgının, Colorado eyaletindeki Jensen Çiftlik alanlarında yetiştirilen kavunlardan kaynaklandığı belirtildi.

CNN’in haberine göre, Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi, salgının Colorado, Kansas, Maryland, Missouri, Nebraska, New Mexico, Oklohoma ve Texas eyaletlerinde ölümlere neden olduğunu açıklarken, California ve Florida dahil olmak üzere bakterinin ülkenin dört bir yanına dağıldığına dikkat çekildi.

Listeria bakterisi özellikle yaşlıları, hamile kadınları, yeni doğan bebekleri ve bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan yetişkinleri etkisi altına alıyor. Salgının büyük bir hızla yayılması üzerine, Jensen Çiftlikleri 29 Temmuz ile 10 Eylül arasında çok sayıda eyalete dağıtımı yapılan kavunları geri toplatmaya başladı.

 


DİĞER HABERLER
Aspirin hakkında önemli rapor
30 Eylül 2011. 12:31
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x