AB’DEN VİZE ÖNERİSİ


Avrupa Komisyonu’nun, Türkiye ile vize diyaloğunun başlatılması için hazırladığı yeni öneri, 26-27 Lüksemburg’da yapılacak AB İçişleri ve Adalet Bakanları Konseyi toplantısında ele alınacak.

ABHaber’e göre, AB Konseyi’nin toplantısında Türkiye ile Geri Kabul Anlaşması (GKA) madddesinin ele alındığı sırada Avrupa Komisyonu, Türkiye konusunu tartışmaya açacak. ABHaber’e konuşan AB Konseyi’nden üst düzey bir bürokrat, Lüksemburg’daki toplantıda Türkiye konusunda bir uzlaşı sağlanmaya çalışılacağını belirtti.

ÜZERİNDE UZLAŞI SAĞLANAN ÖNERİ ANKARA’YA GÖTÜRÜLECEK

Ancak bir uzlaşıya varılması durumda bu kamuoyuna açıklanmayacak ve Fransa’da 6 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu beklenecek. Seçimlerden sonra Türkiye önerisini, AB Dönem Başkanı Danimarka ve Avrupa Komisyonu’ndan oluşacak bir heyet Ankara’ya giderek Türk yetkililere sunacak.

Türkiye AB’nin üzerinde genel uzlaşı sağladığı öneriye yeşik ışık yakarsa, 7 Haziran’da AB İçişleri ve Adalet Bakanları Konseyi toplantısında kabul edip Türkiye ile vize diyaloğunu başlatacak.

Bu aşamada Avrupa Komisyonu, Haziran öncesi Türkiye’nin GKA anlaşmasını parafe etmesini isteyecek. Türkiye’nin uzlaşıyı kabul etmesi sonrası AB 7 Haziran’da Türkiye kararını çıkartacak. AB, Türkiye ile vize diyaloğunu başlattıktan sonra Türkiye GKA anlaşmasını imzalaması gerekecek.

-TÜRKİYE’NİN ÖNÜNE KONULACAK YOL HARİTASI:

ABHaber’e göre, AB Konseyi, Türkiye ile vize diyaloğunu başlatılması için Avrupa Komisyonu’na yetki verdikten sonra. Türkiye’nin önüne bir yol haritası konulacak. Bu yol haritası şöyle:

DİĞER HABERLER
Türk Basınının Enver Ağabeyi Son Yolculuğunda

“Biometrik pasaporta geçmesi,

-AB Sınır Koruma Ajansı Frontex ile işbirliğini daha geliştirmesi,

-GKA ile ilgilili AB üyesi ülkelerle ikili anlaşmaların imzalaması .Örneğin Yunanistan ile GKA imzalanması

-Europol ile işbirliğinin geliştirilmesi

-AB’nin göç politikasına uyum sağlanması

-Türkiye’nin vize politikasını AB’nin vize politikasıyla uyumlaştırması.”

Türkiye tüm bu şartları yerine getirdikten sonra Avrupa Komisyonu vizenin serbestleştirilmesini gündemine alacak. Yani, Türkler’e vizenin kaldırılması, Ankara’nın önüne konulacak bir dizi şartları yerine getirdikten sonra gündeme gelecek.

Öte yandan Almanya ve Fransa’nın, Türkler’e vizelerin kaldırılmasına kesinlikle karşı olduğu da vurgulanıyor.(AB Haber)


26 Nisan 2012. 15:02
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x