ABD’nin İsrail Sazanı Mücadelesi


 

fft99_mf1711779

 

 

 

 

 

Michigan Gölü, ABD’deki beş büyük göllerinden biridir.

 

ABD’nin kuzeyinde Mackinac Boğazı’yla Huron Gölüne bağlanır. Kuzey kısmı yılda dört ay kadar donan gölde şiddetli fırtınalara rağmen ulaşım canlıdır.

 

Büyük Göller içinde tamamı ABD’de olan tek göldür. ABD eyaletleri Indiana, Illinois, Wisconsin ve Michigan sınırlarındadır. Deniz seviyesinde 176 m yüksekte olan Michigan Gölü en derin yerinde 281 metredir ve 58.016 km² bir alana sahiptir. Uzunluğu 494 km, genişliği 190 km olan gölün kıyı şeridi 2.633 km boyunca uzanır.

 

Michigan Gölü adını, Michigan Eyaleti’nden değil tam tersi eyalet ismini bu gölden alır. Adının Anishinabe Kızılderilileri dilinde büyük su anlamına gelen Mishi-gami ‘den türediğine inanılır.

 

Aynı zamanda da ABD’ye her yıl 30 milyar dolar kazandıran sportif olta balıkçılığı turizminin en önemli yerlerinden biridir.

 

Ülkemizde olduğu gibi ABD’ninde iç sularını tehdit eden en büyük tehlike Carassius Gibelio (İsrail Sazanı) türü istilacı balıklardır. Amerikalılar bu balığa Asya Sazanı adını vermişlerdir.Huron Gölünde geçtiğimiz yıllarda görülmeye başlayan Asya Sazanının Michigan Gölünü tehdit etmeye başlaması nedeni ile ilgili kurumlar sadece 2010 yılı için tam 7 MİLYON DOLAR bütçe ayırmışlardır.

DİĞER HABERLER
Üreticileri bilgilendiriyorlar

 

Bu konuda açıklama yapan  Illinois Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilisi John Rogner, Asya Sazanının Michigan gölüne ulaşmaması için zehirli bir kanal inşa edeceklerini belirtti.

 

John Rogner,”kanal yaklaşık 6 mil uzunluğunda olacak ve kanalın çıkışına elektrikli balık bariyeri konulacak ve  istilacı türlerin Michigan Gölüne bulaştırmamak için Rotenone ve Detoxifiet karışımı bir zehir kullanılacak. Bariyer aynen Panama kanalında olduğu gibi birkaç aşamalı inşa edilecek.Bu ilaçlama projesi yıllık 1.5 milyon dolara mal olacak.Bu projenin kanal inşası dahil 2010 yılı bütçesi 7 milyon dolar olacaktır”diye açıklamada bulundu.

 

ABD Çevre Koruma Dairesi’nin Büyük Göller Restorasyon Planı Başkanı Cameron DAVİS ise “Asya sazanı mutlaka Michigan gölünün dışında tutulması gerekiyor, zaten göl büyük bir stres altında eğer bu balık türü göle bulaşırsa artık ne ekosistem kalır nede balıkçılık turizmi, çünkü ekosistemdeki en büyük açgözlü balık Asya Sazanıdır” açıklamasını yaptı.

 

Bu açıklamalardan ve haberlerden şunu çok açıkça görmek mümkün.Ülkemizde balıklandırma çalışmaları yapan kurumlar tarafından iç sularımıza bulaştırılan istilacı balıklar ile ilgili gelişmiş ülkeler çok sert önlemler almaktan çekinmiyorlar ve milyonlarca doları harcamayı göze alıyorlar.

 

Hem ekosisteme hemde onlar için çok büyük bir gelir kaynağına sahip Sportif Olta Balıkçılığı Turizmine yönelik en büyük tehlike olarak gördükleri istilacı türlere karşı açıkça savaş açmış durumdalar.

DİĞER HABERLER
Rekabet Kurulu onay verdi, Banvit artık Brezilyalı!

 

Biz ise kendi ellerimizle göllerimize bu balıkları yurt edindirdik.

 

Hani bir deyiş vardır “el çıkıyor aya, biz kaldık yaya”

 

İsmail ATALAY

USOBDER BAŞKANI

 


2 Kasım 2014. 20:16
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x