AB’li Heyet Organik Tarım İçin İzmir’de


unnamed (1)

 

 

Avrupa Birliği’nden bir heyet ‘Organik Ürün İhracatı’yla ilgili bir dizi incelemede bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Türkiye’nin Avrupa Birliğine olan ‘Organik Ürün İhracatında Üçüncü Ülkeler Listesine Dahil Edilme’ talebi üzerine gelen heyetin ilk durağı ise organik tarımın merkezi sayılan İzmir oldu. 

 

 

 

İzmir’de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal ile bir araya gelen heyet, Türkiye’deki gıda ve organik ürün ihracatı hakkında bilgi aldı.

 

 

İl genelinde yürütülen organik tarım faaliyetleri hakkında bilgi veren Güldal, yaklaşık 2 bin üreticinin İzmir’de 19 bin hektarlık alanda organik tarım yaptığını söyledi. 134 ürünün organik olarak yetiştirildiğini ifade eden Güldal, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş ulusal ve uluslar arası Kontrol ve Sertifikasyon kuruluşlarının 10’unun İzmir’de yer aldığını kaydetti. İzmir’de sadece organik ürün satışının yapıldığı 4 organik pazar bulunduğunu vurgulayan Güldal, İzmir’in Türkiye’de organik tarımın yaygınlaştırılmasında lokomotif görevi gördüğünü söyledi.

 

 

Türkiye’de üretilen organik ürünün yaklaşık yüzde 80’inin İzmir’den ihraç edildiğini anlatan Güldal, “Organik ürün ihracatının takibi 5262 sayılı ‘Organik Tarımın Kanunu’ kapsamında Bakanlığımız tarafından çıkarılan  ‘Organik Tarımın Esasları ve Uygulamasına İlişkin Yönetmelik Esaslarına’ göre Ege İhracatçılar Birliği tarafından yürütülmektedir” dedi.

DİĞER HABERLER
"Süt Kuzusu" projesi

 


30 Kasım 2013. 21:14
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x