AB’li riberaller”Türkiye’yi zirvelere çağırın”


Avrupa Parlamentosu’nun en büyük üçüncü grubu Liberallerin lideri Guy Verhofstadt, AB Konseyine çağrı

Zaman’ın ulaştığı 13 Ekim tarihli mektupta, eski Belçika Başbakanı Verhofstadt, Ankara ile Brüksel arasındaki ilişkilerin bu kadar kötüleşmesine ‘hayret’ ettiğini kaydetti. Türkiye’nin AB sürecinin canlı tutulması için tedbir alınmasını talep etti.

Zaman’ın ulaştığı 13 Ekim tarihli mektup Arap Baharı ve Ortadoğu’daki gelişmeler çerçevesinde Türkiye ile ilişkilerin kuvvetli olması gereken bir dönemde tam tersi bir sürecin yaşandığına işaret ederek Türkiye’nin AB sürecinin canlı tutulması için tedbirler alınmasını talep ediyor. Verhofstadt, en iyi adımlardan birinin Başbakan Erdoğan’ın AB zirvelerine tekrar davet edilmesi olduğuna dikkat çekiyor ve 8-9 Aralık’ta yapılacak liderler toplantısına Erdoğan’ın çağrılmasını istiyor.

Erdoğan’ın 2006’ya kadar AB zirvelerine davet edildiğini hatırlatan Verhofstadt, “Erdoğan’ın 8-9 Aralık’ta yapılacak AB Konsey toplantısındaki varlığı, Türkiye’nin kuvvetlenen stratejik konumu ve ülkenin büyüyen ekonomik ağırlığı göz önüne alındığında bilhassa mühim olacaktır.” dedi. Fransa ve Hollanda’nın 2005’te AB Anayasası’na referandumlarda “hayır” demesinin ardından aday ülkelerin zirvelere davet edilmesi geleneğine son verilmişti.

Verhofstadt’ın çağrısı AB üyelik müzakerelerinin donduğu bir döneme denk geliyor. 35 müzakere faslının en az 18’i Rum Kesimi ve Fransa’nın itirazları neticesinde donmuş bulunuyor. Türkiye, Kıbrıs sorununun çözülmemesi durumunda 2012’nin ikinci yarısında Rum Kesimi dönem başkanlığı sırasında AB ile ilişkilerini donduracağını açıklamıştı. Son 3 dönem başkanlığında Türkiye ile hiçbir fasıl açılmazken, müzakereye açılabilecek sadece 3 başlık kaldı.

Türkiye ziyaretinde ilişkilerin ne kadar gerilediğini bizzat görmekten “hayrete” düştüğünü ifade eden Verhofstadt, Ortadoğu ve Arap aleminde ortaklaşa yapılabilecek faaliyetlerin müzakerelerin kesilmesi yüzünden gerçekleştirilemediğini vurguladı. Kendi grubunun vize kolaylığı, Gümrük Birliği’ne ilişkin sorunların çözümü, üyelik öncesi fonların artırılması gibi alanlarda inisiyatif alacağına işaret eden Verhofstadt, Kıbrıs müzakerelerini de yakından takip edeceklerini kaydetti.


Yazan - 26 Ekim 2011. Kategori ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x