Abur cubura vergi geliyor


fft64_mf1352704

 
Tüm dünyada obeziteyle mücadele için atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. Meksika yönetimi, 275’ten fazla kalori içeren tüm ürünlere yüzde 5 ek vergi uygulayacak.

 

 
Meksika meclisinin alt kanadında kabul edilen bir yasa tasarısına göre, ülkede ‘abur cuburlara’ özel bir vergi getirilecek. Meksika hükümetinin, ülkedeki obezite ve diyabet sorununa bir çözüm bulmak amacıyla hazırladığı tasarı yasalaşırsa, 100 gramında 275’ten fazla kalori bulunan ürünlere yüzde 5’lik bir vergi uygulanacak. Zira bu tür ürünlerin yüksek oranda tuz ve şeker içerdikleri ve besin değeri olmadığı belirtiliyor. Ancak yeni tasarının ülkede faaliyet gösteren büyük firmalar tarafından tepkiyle karşılanacağı tahmin ediliyor. Bunun dışında büyük destek gören tasarının kabul edilmesi için Senato’da onaylanması bekleniyor.

 

 

En somut önlem

 

 

Abur cubura gelen bu vergi, hükümet tarafından çok daha kapsamlı bir vergi düzenlemesinin yalnızca bir bölümünü oluşturuyor.

 

 

Uzmanlar, yeni yasaların dünyada obeziteye karşı atılmış en somut hareket olarak kabul edilebileceğini belirtiyor. California Kamu Sağlığını Koruma Merkezi’nden Harold Goldstein, ‘Meksika’yı bir model ülke olarak gördüğünü’ belirtti. Goldstein, ‘önlemlerin hem ekonomiyi daha verimli kılacağını hem de kamu sağlığı giderlerini azaltacağını’ dile getirdi. Meksika, obezitenin yaygınlığı bakımından OECD üyeleri arasında birinci. Ülkede yetişkinlerin yüzde 70’i, çocukların ise üçte biri obez. Obeziteyle ilgili hastalıkların Meksika sağlık sistemine faturasının yılda 3 milyar dolardan (6 milyar TL) fazla olduğu belirtiliyor.

DİĞER HABERLER
Türkiye'den 5 milyar göçmen kuş geçiyor

 

 

Evde iş yapmak şişmanlatıyor

 

 

Ev işi yapmanın zayıflattığı görüşü İrlanda’da bulunan Ulster Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı bir çalışma sonrasında yıkıldı. Araştırmada en çok ev işi yapanların aynı zamanda en fazla kiloya sahip olan insanlar olduğu görüldü. Araştırmacılar, ankete katılanların yaptıkları aktiviteden çok daha fazla yediklerini ifade ediyor.

 


19 Ekim 2013. 15:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x