“Aç üniversiteli Kalmasın” Projesi


Bursa’da 12 .yıldır durmadan,dinlenmeden yoksul ailelere hizmet veren AB destekli “Sevgi Marketleri” ile adını duyuranHaşim Yüceşan adındaki hayırsever işadamı bu kez üniversite öğrencileri için harekete geçti.

İzmir’de bir dönem geçimini sokaklarda gitar çalarak geçimini sağlayan Yüceşan,kendisini dinlemeye gelen üniversiteli öğrencilerinin “Çoğu zaman aç yatıyoruz,aç karnına dersleri anlamıyoruz” şikayeti üzerine çalışmalara başladı.

Haşim Yücesan, yine sokakta kendisini dinlerken tanıştığı, Katipzade Hacı Osman Vakfı Mütevellli Heyeti Başkanı Sait Halim Kilimcioğlu’nun kızı Dilek Kilimcioğlu’nun desteğiyle geçen yıl Gıdabanks Derneği’ni kurdu. 86 dükkanın kira gelirleriyle yaşayan vakfın Kemeraltı’ndaki işhanında hayata geçirilen, başkanlığını Kilimcioğlu’nun, yardımcılığını Yüceşan’ın yaptığı dernek, üniversite öğrenci konseyleri, rektörler ve yerel yöneticilerle görüşmeler yaptı. İlk etapta Ege Üniversitesi’nde 380, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 350 öğrenci belirlendi.

Kampuste market açılacak

Dernek, üniversitelerin Tınaztepe ve Bornova kampuslerinde 150 metrekarelik marketler açarak, öğrencilere kart dağıtacak. Bu kartlara her ay belli miktarda para yüklenecek. Öğrenciler, sadece gıda ürünlerinin satılacağı bu marketlerden kartlarıyla ücretsiz alışveriş yapabilecek.

Başkan Dilek Kilimcioğlu, kartı dağıtırken tek şartlarının öğrencilerin başarı durumları olduğunu belirterek, “Kartı hangi öğrencilerin alacağına rektörlerle işbirliği halinde olan öğrenci konseyleri karar veriyor. Biz, öğrencilerin maddi durumlarına değil, derslerindeki başarıya bakıyoruz. Amacımız, öğrencilerin aç yatmaması. Bu sistemde, gıda firmaları bağışlarını vergiden düşebilecek. Markette fiyatlar ürünün maliyetini geçmeyecek. Kişisel bağışları da kabul ediyoruz. Hayırseverlere, ‘Bir öğrencinin kartını da siz doldurun’ diyoruz. Bu marketlerin yaygınlaşması için yerel yönetimlerden mekan desteği istiyoruz” dedi.

TÜZÜK

Üniversite Öğrencilerine Çağdaş  Gıda  Bankacılığı Derneği TÜZÜĞÜDÜR

Derneğin Adı ve Merkezi   

Madde 1– Derneğin Adı: Üniversite Öğrencilerine Çağdaş Gıda Bankacılığı Yardım Derneği (gıdabanks)dir   

         Derneğin merkezi İZMİR dir.

         Dernek, yurt içinde ve yurt dışında şube açabilir.

     Derneğin Amacı ve Bu Amacı Gerçekleştirmek İçin Dernekçe Sürdürülecek Çalışma Konuları ve Biçimleri İle Faaliyet Alanı

Madde 2-Dernek,Yoksul Üniversiteli Öğrenciler ile Üretici satıcı veya hizmet sunanların elinde bulunan ancak son kullanım tarihinin yaklaşması, paketleme hatası, kalite bozukluğu, üretim, ihracat veya ihtiyaç fazlası ve imha ihtimali bulunan malların ihtiyaç sahibi öğrencilere  ulaştırılmasını amaçlayan Gıda Bankacılığı yapar

 Dernekçe Sürdürülecek Çalışma Konuları ve Biçimleri

        1-Gıda bankacılığı İhtiyaç duyan öğrenciler ve Üniversitede öğrenci okutan Aileler ile ellerinde çeşitli nedenlerle piyasaya sürülemeyen veya ekonomik olarak yeterli derecede etkin olmayacak ihtiyaç fazlası gıda bulunan üretici, lokanta, market, otel vb. gerçek ve tüzel kişiler arasında köprü oluşturmayı amaçlayan ve israfı önleme yanında sosyal adaleti sağlamayı da amaç edinen bir sistemdir.

        2- Dernek,Atatürk’ün üniversiteli Gençliğine çağımıza  yakışır,muasır  milletler seviyesinin de üstünde çağdaş bir şekilde Gıda yardımı yapmayı amaçlamıştır.

        3-Dernek tarafından Öğrencilere   verilecek  olan  alışveriş kartına yüklenen belirli  limitlerle Gıda ihtiyaçları karşılanacak.

       4-Kart sahipleri Gıda Bankası  Marketine   geldiklerinde  görevli market personelince kartları okutularak, aldıkları ürünler bilgisayara işlenecek. Web sayfası üzerinde Gıda yardımı Yapanı-Alanı sürekli güncelleyerek şeffaflığı sağlar.

        5-Dernek,Market  yeri temini için gerek Üniv.lerle gerek Belediyelerle  işbirliği yaparak gerekse diğer imkanları ile kuracağı Gıda Bank Marketi   içinde Kafeterya hizmeti de vererek,gıda  yardımı   yapmadaki şekli itibarı ile Türkiye’de  bir  İlk olacak ve  yoksul öğrenciye yardım eder gibi değil   V.İ.P (”Very Important Person) müşteri hizmeti  verecektir.

6-Faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi için araştırmalar yapmak, 

Derneğin Faaliyet Alanı

Dernek  “ Gıda Bankacılığı”  alanında faaliyet gösterir.

 

 

 


27 Mart 2012. 14:42
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
gıdabanks
10 yıl önce

🙂 harika bir haber yapmışssınız Üniversite Gençliği adına teşekkürler…

MUSTAFA
MUSTAFA
9 yıl önce

LUTFEN YAZ BENIM ADRESI YA DA MSN AYNI ADRES
sELAMLAR mUSTAFA
KOSOVA

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x