İnek güzellerine ödül yağdı


TÜYAP tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Adana 5.Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarında 2. Damızlık İnek Yarışması Yapıldı.

Buzağı, ilk ve üçüncü doğumunu yapmış inek ve gebe düve olarak 3 dalda yapılan yarışmaya, Adana iline bağlı ilçe ve köylerden 38 yarışmacı katıldı. Adana Tarım İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi (Zooteknist) Gültekin Aşanbuğa’nın jüri başkanlığını yaptığı yarışmada, Veteriner Hekim Mesut Topal ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Veteriner Hekimi Ali İhsan Şahin jüri üyeliği yaptılar.

Yarışmaya katılan buzağılarda dış görünüş, sahibi ile uyumluluk, arkadan ve yandan bacak yapısı, arka kalça genişliği, gövde yapısı, ayak tırnak yapısı ve arkadan görünüş olmak üzere 7 kritere dikkat edilirken, ineklerde dış görünüş, sahibi ile uyumluluk, sağrı yüksekliği, sağrı eğimi, sağrı genişliği, vücut derinliği, arka bacak yapısı, tırnak yapısı, arkadan meme yapısı, bacağa göre meme yapısı, bacak ve tırnak yapısı ile arkadan görünüş olmak üzere toplam 12 kritere ve gebe düvelerde ise dış görünüş, sahibi ile uyumluluk, sağrı yüksekliği, sağrı eğimi, sağrı genişliği, vücut derinliği, arka bacak yapısı, tırnak yapısı, arkadan bacak yapısı, meme yapısı, bacak ve tırnak yapısı ile arkadan görünüş olmak üzere toplam 12 kritere dikkat edildi..

Yarışma sonunda ilk kategori olan Buzağı kategorisinde Sarıçam İlçesi Karlık Köyünden Orhan Sarıgeçili’ye ait buzağı 1. olurken, yine Sarıçam’a bağlı Sarıçam Köyünden Hidayet Polat’a ait buzağı ikinci, Ceyhan ilçesi Yeşildam köyünden Zafer Manga’ya ait buzağı üçüncü, Kozan ilçesi Hacımirzalı köyünden Gökhan Oğul’a ait buzağı ise dördüncü oldu.

2. kategori olan gebe düvelerde ise İmamoğlu ilçesi Ufacıkören köyünden Mustafa Uçar’a ait düve birinci, Yüreğir ilçesi Çelemli köyünden Ahmet Ercan’a ait düve ikinci, Sarıçam ilçesi Kaşobası köyünden Fatih Enez’e ait düve üçüncü ve Kozan ilçesi Kalearkası köyünden İlker Öztürk’e ait düve ise dördüncü oldu.

3. kategori olan ilk ve üçüncü doğumunu yapmış ineklerde Sarıçam ilçesi Karlık köyünden Zekeriye Gül’e ait inek birinci, Ceyhan ilçesi Sarısakal köyünden Feyyaz Akıncık’a ait inek ikinci, Sarıçam ilçesi Cihadiye köyünden Mürsel Seymen’e ait inek üçüncü ve Ceyhan ilçesi Hamitbeybucağı köyünden Ali Dizidar’a ait inek ise dördüncü oldu.

Yarışmada buzağı kategorisindeki birinciye 1 tam altın, 20 torba yem, süt sağım makinesi ve birincilik madalyası; ikinciye yarım altın, 15 torba yem ve ikincilik madalyası; üçüncü ve dördüncüye çeyrek altın, 10’ar torba yem ve madalyaları verildi.

Gebe düve kategorisinde birinciye 2 tam altın, 20 torba yem, süt sağım makinesi ve birincilik madalyası; ikinciye 1 tam altın, 1 adet süt güğümü, 15 torba yem ve ikincilik madalyası; üçüncü ve dördüncüye 1’er adet yarım altın, 1’er adet süt güğümü, 10’ar torba yem ve madalyaları verildi.


Yazan - 8 Kasım 2011. Kategori BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x