Adı Yunus’un çekimleri, Ulucanlar Cezaevi’nde başladı…


unnamed

 

 

 

864 senaryo arasından seçilen Adı Yunus’un çekimleri, Ulucanlar Cezaevi’nde başladı….

 

 

Halim UTLU

 
Hulusi Çelik tarafından yazılan, yönetmenliğini başarılı ve deneyimli yönetmenlerden Okan Özbay’ın üstlendiği, başrollerde Kemal Uçar, Yıldırım Gücük ve İrfan Kılınç’ın oynadığı “ADI:YUNUS” filminin çekimleri, Ulucanlar Cezaevi’nin 90 yıllık tarihi atmosferinde başladı.

 

 

TRT TV Filmleri Projesi kapsamında yapıma uygun bulunarak, TRT’nin 50 . Yılı ve Türk Sinemasının 100. Yılı’nı taçlandırmak amacıyla hazırlanan “ADI:YUNUS” filmi, Ankara’da “motor” dedi.

 

 

Ulucanlar Cezaevi’ne çekilen ilk uzun metrajlı film

 

 

Uzman senarist ve dramaturglardan oluşan bağımsız değerlendirme grubu tarafından projeye başvuran 864 senaryo arasından seçilen, deneyimli Hollywood yapımcıları danışmanlığında yapımına hazıranan film, Uçurtmayı Vurmasınlar filminden beri, Ulucanlar Cezaevi’ne çekilen ilk uzun metraj olma özelliği ile de öne çıkıyor.

 

 

Filmin senaristi Hulusi Çelik’in asıl mesleği gardiyanlık

 

 

2011 yılında ziyarete açılan ve Altındağ Belediyesi’nce restore edilen Ulucanlar Cezaevi’nin plato olarak ayrılan bölümlerinde çekimlerine başlanan film, tavizsiz duruşuyla etrafındaki insanlara umut veren bir tutuklunun, özgürlüğüne giden yoldaki 40 günlük hikayesini ve bu insanlardan biri olan baş gardiyan Cem’in hayatında yaşanan değişim sürecini anlatıyor.

 

 

Esas mesleği gardiyanlık olan senarist Hulusi Çelik tarafından yazılan film, cezaevi yaşamının acımasız ve sert koşullarının yanı sıra, gardiyanlar arası iç çekişmeyi de ekranlara getiriyor.

 

unnamed (1)

 

 

Kemal Uçar, Yıldırım Gücük oynuyor

 

 

Adı: Yunus filminde, “Ezel, Sen de Gitme, Yedi Güzel Adam” gibi dizilerle adından söz ettiren Kemal Uçar, ‘Kurtlar Vadisi ve Ezel’ dizilerinin yüzü Yıldırım Gücük,İrfan Kılınç, Sinan Pekinton, Engin Özsayın gibi Devlet Tiyatroları’nın önemli sanatçıları da rol alıyor.

 

 

Yönetmenliğini Ankara’nın deneyimli yönetmenlerinden Okan Özbay’ın üstlendiği,yapımcılığını Başkentin önemli medya yapım şirketlerinden Dijital Medya’nın yaptığı Adı:Yunus’un çekimleri, halen aralıksız sürdürülüyor


Yazan - 18 Ağustos 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x