Afrika hastalığına karşı,114 köyde 32 bin sığır aşılandı!…


unnamed

 

 

 Halim UTLU

 

 

Kurbanlıklar; öncelikle erkek olanlardan seçilmeli, çok zayıf, bakışları donuk, tüyleri karışık ve mat olan, salya ve gözde akıntı bulunan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız hayvanlar ile gebe veya yeni doğum yapmış, çok genç hayvanlar ile damızlık değeri yüksek dişi hayvanlar kurbanlık olarak seçilmemelidir.

 

 

 

 

Kamuoyunda Afrika hastalığı olarak bilinen, özellikle Samsun Asarcık, Kavak, Havza ve Vezirköprü ilçelerindeki sığırlarda görülen hastalığın kontrol altına alındığı, riskli alanlarda yer alan 114 köyde 32 bin  sığırın, bu hastalığa karşı aşılandığı,hastalığın hayvanlarda görüldüğü ve insan sağlığı için risk oluşturmadığı açıklandı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Samsun İl Müdürü Kadir GÜVEN, Kurban Bayramı nedeni ile kurbanlık hayvan alıcı ve satıcılarının doğru bilgilendirilmesi, bulaşıcı hayvan hastalıklarının önlenmesi, kesim,  kurbanlık etlerin muhafazası ve kurban bayramı süresince İl/İlçe Gıda Tarım ve İlçe Müdürlüklerince alınacak önlemler hakkında bilgi verdi.

 

Nöbetçi veteriner hekim bulundurulacak

 

“Bayram öncesi kurbanlık hayvan satış yerleri sürekli izlenerek salgın ve bulaşıcı hastalıklar yönünden sağlık taramalarımız devam etmektedir.Halk sağlığını tehdit edecek bir sağlık problemi ile karşılaşılmamıştır.Kontroller bayram süresinde de devam edecektir. İlimizde özellikle Asarcık, Kavak, Havza ve Vezirköprü ilçelerinde sığırlarda görülen ve kamuoyunda Afrika hastalığı olarak bilinen hastalık, yürütülen çalışmalarla kontrol altına alınmıştır. Riskli alanlarda yer alan 114 köyde, 32 bin  sığır bu hastalığa karşı aşılanmıştır. Hastalığın hayvanlarda görüldüğü ve insan sağlığı için risk oluşturmadığının özellikle bilinmesinde fayda vardır.” diyen GÜVEN, bayram süresince kesim ve satış yerlerinden gelecek ihbarlara müdahale etmek amacıyla, İl/İlçe Müdürlüklerinde nöbetçi veteriner hekim bulundurulacağını ifade ederek şunları söyledi;

 

Hayvanlar, şap hastalığına karşı aşılı olmalı

 

“Nakledilecek hayvanlar küpeli, şap hastalığına karşı aşılı olmalıdır. Araçlar, nakil öncesi ve sonrası mutlaka temizlenip dezenfekte edilmelidir.İl sınırları içinde pazara girişte, büyükbaşlarda pasaport ve küçükbaşlarda nakil belgesi; il dışına nakledilecek hayvanlarda ise bu belgelerin yanı sıra, veteriner sağlık raporu bulundurulmalıdır. Küpesiz, pasaport/nakil belgesi/veteriner sağlık raporu olmayan hayvanlar nakledilemez ve kurbanlık pazara satışı yapılamaz. Hayvancılık işletmelerinde doğrudan yapılan satışlar hariç,hayvanların Kurban Hizmetleri Komisyonunca belirlenen ve Müdürlük web sayfasında yayınlana yerlerden ve özel kurbanlık kesimi yapılacak işletmelerden alınmasına dikkat edilmelidir.

 

Damızlık değeri yüksek dişi hayvanlar,seçilmemeli

 

Kurbanlıklar;besili, kulak küpesi bulunan,sağlıklı, pasaport/veteriner sağlık raporu/nakil belgesi olan, öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş olanlardan seçilmeli, çok zayıf, bakışları donuk, tüyleri karışık ve mat olan, salya ve gözde akıntı bulunan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız hayvanlar ile gebe veya yeni doğum yapmış, çok genç veya gelişimini tamamlamamış hayvanlar ile damızlık değeri yüksek dişi hayvanlar kurbanlık olarak seçilmemelidir.

 

                              Kurbanlık kesimler ehil kişilerce yapılmalı

 

Cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında  kurbanlık kesime izin verilmeyecektir.Kesim yeri bulunmayan yerleşim birimleri ile daha önce köy statüsünde olan mahallerde ise kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak kesilmelidir. Kesimler ehil kişilerce yapılmalı,hayvana eziyet edilmeden tamamlanmalı, temizlik ve hijyene dikkat edilmeli, iç organlar, karkasa bir bulaşma olmadan çıkarılmalı, kanın çok iyi akıtılması önemlidir.Hastalık şüphesi bulgularının görülmesi halinde,müftülük bünyesinde kurulan kurban hizmetleri komisyonuna, ya da İl/İlçe Tarım Müdürlünde görevli nöbetçi veteriner hekimlere bilgi verilmelidir.

 

                            Kulak küpeleri, teslim edilmeli

 

Atıkların, kan ve diğer organların, her hangi bir çevre kirliliğine neden olmaması için, gelişigüzel çevreye atılmamalı, sızdırmaz uygun bir poşet içinde temizlik görevlilerine teslim edilmelidir.Hayvanların kulak küpeleri muhtarlıklara, Belediye yetkililerine ve İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine teslim edilmelidir.

 

Etler,5-6 saat güneş görmeyen gölgelik yerde bekletildikten sonra, buzdolabına konulmalıdır.Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına büyük parçalar halinde, üst üste konulursa, buzdolabı ısısı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmez. Çok kısa sürede (2.gün) bozulma ve kokuşma, hatta yeşillenme görülür.Bu kısımlar atılmalıdır. Et, buzdolabında 40C’de 4-5 gün muhafaza edilebilir. Kıyma da bu süre 2-3 gün kadardır. Daha uzun muhafaza edilecekler,buzdolabının dondurucu bölümünde muhafaza edilmelidir.”

 

 


Yazan - 28 Eylül 2014. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x