Afyon Tavuk Gübresi İle Aydınlatılacak

13 Mayıs 2013. 16:30

f298451f-20e6-4bc8-91b1-49c3e5e5d068
Afyonkarahisar’da tavuk gübresinden elektrik ve ısı üretecek olan Türkiye’nin ilk biyogaz enerji santrali olan Afyon Biyogaz Enerji Santrali, ilin elektrik ihtiyacının yüzde 4’ünü karşılayacak.
Vali İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar için hem çevre kirliliğini önlemek hem de Afyonkarahisar’ın enerji ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlayacak tesis inşaatında incelemelerde bulundu. Afyon Biyogaz Enerji Santrali hakkında firma ortaklarından Şükrü Genelioğlu tesisle ilgili bilgi verdi.
Genelioğlu, “Afyonkarahisar Sülümenli Belediyesi yolu üzerinde yapımı devam eden santralin tamamlanmasından sonra tavuk gübresinden saatte 4 megavat elektrik ve bin 100 kilovat ısının yanı sıra 35 ton katı, 45 ton sıvı olmak üzere tarımda kullanılmaya uygun kokusuz gübre üretilecek. Aynı zamanda santralin faaliyete geçmesinden sonra günlük 140 ton organik hammadde işlenerek 9 bin metreküp biyogaz elde edilecek. ” dedi.
İrfan Balkanlıoğlu da böyle bir tesisin faaliyete girmesinin son derece önemli olduğunu söyledi. Balkanlıoğlu, “Daha az maliyetle elektrik kullanmak ve çevre kirliliklerinin önüne geçilmesinde büyük bir katkı sağlayacağına inandığım Afyon Biyogaz Enerji Santrali’nin yapılmasında sayısız fayda görüyorum. Çevre kirliliğiyle birlikte, enerji ve tarımda kullanılabilecek gübre olarak üretilmesi de oldukça önemli. Santralin ilimize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Diğer Haberler:
Örnek Kıdemli Vatandaş Kongresi ve Ödülleri
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x