“Ajan böcek”ten ekonomiye 43 milyon dolar katkı


bocekler

 

“Ajan böcek”ten ekonomiye 43 milyon dolar katkıGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “Bakanlık tarafından tarlalara salınımı yapılan 19 milyon böcek ekonomiye 43 milyon dolar katkı sağladı” dedi

 

ANKARA – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca tarlalara salınan 19 milyon böceğin, ekonomiye 43 milyon dolar katkı sağladığı bildirildi.

 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bakanlığın zararlılarla mücadeledeki silahı ajan böceklerin, kimyasal ilaç kullanımını önemli ölçüde azalttığı belirtildi.

 

Tarlalara salınan 19 milyon böceğin, ekonomiye 43 milyon dolar katkı sağladığına işaret edilen açıklamada, kimyasal mücadeleye alternatif olan biyolojik mücadelenin, çevreye dost bir yöntem olmanın yanı sıra tarım ve ekonomiye de önemli katkılarda bulunduğu ifade edildi.

 

Biyolojik mücadele kapsamında bitki zararlılarının yine doğal düşmanları böceklerce bertaraf edilebildiği bildirilen açıklamada, bu mücadelenin sadece faydalı böceklerin üretilip salınmasını değil, doğadaki faydalı organizmaların korunmasını da içerdiği kaydedildi.

 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

“Bakanlık tarafından kitle üretimi yapılarak üreticinin hizmetine sunulan bu doğal silahlar başta turunçgil, mısır ve buğday zararlılarında kullanılıyor. Ajan ya da avcı olarak da adlandırılan bu böceklerin üretimi 2003 yılında 7 milyon 700 bin iken 2013 yılında yaklaşık bu rakam 19 milyon olarak gerçekleşti. Bakanlık tarafından üretilen böcekler sayesinde kimyasal ilaç kullanımı önemli ölçüde azaltırken turunçgil torbalı koşnili, turunçgil beyaz sineği, turunçgil unlu biti ve mısır kurdu zararlılarında uygulanan biyolojik mücadele ülke ekonomisine toplam 43 milyon dolar katkıda bulundu.”

DİĞER HABERLER
İhracat %2,3 arttı

 

“Uçakla ilaçlama yasaklandı böcekler önem kazandı”

 

Açıklamada, 2006 yılında Bakanlığın uçakla ilaçlamayı yasaklamasıyla daha da önem kazanan biyolojik mücadelenin çiftçilerin ilaçlama maliyetlerini yüzde 50’ye kadar düşürebildiğine de işaret edildi.

 

Çukurova’da, Mısırkurdu’na karşı uygulanan biyolojik mücadeleyle hem maliyetlerin düşürüldüğü hem de gelecek yıllarda ilaçsız mısır üretiminin yapılmasının hedeflendiği, organik tarımda da yaygın olarak kullanılan biyolojik mücadelenin yaygınlaştırılması hedefiyle üreticilere bu konuda desteklemeler yapıldığı belirtildi.  AA

 


26 Ekim 2014. 08:26
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x