Akdeniz sineği zararlısına karşı zeytin ağacı


Akdeniz sineği zararlısına karşı en etkili mücadele zeytin yetiştiriciliği olduğu belirtildi.   
 
ManavgatTarımİlçe Müdürü Hakan Eski, ekolojik dengenin bozulmaması için meyve ve sebze zararlılarına karşı biyolojik mücadeleyi ön plana çıkardıklarını söyledi. Canlıların eko sistem beslenme zincirinin çok hassas olduğunu belirten Eski, bir bölgede tarla fareleri yok edilirse o bölgede yılan, tilki ve kedilerin azalacağını ifade etti.

Bölgede meyvelere zarar veren Akdeniz sineği zararlısına karşı biyolojik mücadele başlattıklarını belirten Eski, zararlıya karşı en etkili mücadelenin zeytin yetiştirme alanını genişletmek olduğunu ifade etti.

Eski, “Bölgemizde, meyvelere büyük zarar veren Akdeniz sineği, halk arasında Trabzon hurması diye bilinen meyvelerde yaşıyor. Meyvelere büyük zarar veren Akdeniz sineği zararlısının en yoğun yaşam alanı Trabzon hurması. Zeytin ağacının olduğu bölgelerde Akdeniz sineği olmuyor. Bölgemizde sinekle mücadele için Trabzon hurması dikimini tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine sineğin yaklaşmadığı zeytin yetiştiriciliğini öneriyoruz. Zeytinlik alanlarda zararlı sinek barınmaz. Ayrıca bölgenin iklim ve toprak yapısı zeytin yetiştiriciliğine daha elverişli.” dedi. CİHAN


DİĞER HABERLER
Tohum Platformu: 7 Bin Yıllık Buğday İddiaları Kesinlikle Yalan!
12 Şubat 2011. 08:58
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x