Akhisar ve Antakya’dan İspanya’yı Geçmek İçin Güçbirliği


AKHİSAR VE ANTAKYA ZEYTİNCİLİKTE İSPANYA’YI GEÇMEK İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

ANTAKYA1

 

Sofralık zeytin üretiminde Türkiye’nin Başkenti Akhisar ile son yıllarda yaptığı atakla 14 milyon zeytin ağacı varlığına ulaşan ve Türkiye’de 4. sıraya yükselen Hatay güçlerini birleştiriyor. Türkiye’nin en fazla zeytin ağacı varlığına sahip ilçesi olan Akhisar, geçen hafta sonu Hatay’ın Altınözü İlçesi’nde düzenlenen 1. Altınözü Zeytin Hasat Şenliği’ne katılarak destek verdi ve güçbirliği teklifi yaptı.

 

 

 

Hatay’da yapılan 1. Altınözü Zeytin Hasat Şenliği’nde Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat ile bir araya gelen aynı zamanda Hatay Milletvekili olan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Antakya’nın önümüzdeki süreçte zeytin ağacı varlığı bakımından Akhisar’ı geçeceğini belirtti. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat ise, “Akhisar-Antakya güçlerimizi birleştirelim İspanya’yı geçelim” çağrısında bulundu. Adalet Bakanı Ergin’de, Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat’tan zeytin ağacı varlığını arttırmalarını istedi.

 

 

 

Türkiye’de son 15-20 yıllık dönemde zeytin üretim alanlarının arttığını ve çeşitlendiğini belirten Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, yakın zamana kadar Edremit Körfezi’nde yoğunlaşan zeytin üretiminin son yıllarda Akhisar, Antakya, Adana, Antalya, Şanlıurfa, Gaziantep başta olmak üzere birçok yörede 90 milyon civarında zeytin ağacı dikimi gerçekleştirildiğini kaydetti.

DİĞER HABERLER
Tukaş, Lezzet Dünyasına Sunduğu Sürpriz Ürünüyle Sial 2012’de İlgi Gördü

 

 

 

Zeytincilik sektörüne en yoğun yatırım yapan illerden birinin de Hatay olduğuna dikkati çeken Alhat, “Hatay genelinde 14 milyon zeytin ağacı var ve şu anda Türkiye’de 4. sıraya yükseldiler. Bu potansiyellerini kamuoyu ile paylaşmak amacıyla ilk kez zeytin hasat şenliği düzenlediler. Biz de Türkiye genelinde bir marka haline gelen Akhisar Zeytin Hasat Şenlikleri’ndeki deneyimlerimizi kendileri ile paylaştık” diye konuştu.

 

 

 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in Antakyalı olmasının Hatay ve çevresi için büyük bir şans olduğuna vurgu yapan Alhat şöyle konuştu; “Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin’in girişimleriyle Türkiye’de sadece İzmir’de olan Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün ikincisi Hatay’ın Altınözü İlçesi’ne kurulacak. Bu Enstitü bölgedeki 10 ile hizmet verecek. Antakya’da kurulacak Zeytin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile bu yörenin zeytinleri işlenecek ve katma değerin tamamı bölgede kalacak.”

 

 

 

TOBB’DAN ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TANITIMINA BÜYÜK DESTEK

 

 

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Türk zeytin ve zeytinyağını hem ulusal, hem de uluslar arası tanıtımını yapacak bir projede son aşamaya geldiğini dile getiren Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, “TOBB Başkanımız Sayın M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türk zeytincilik sektörünün 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için Türk zeytin ve zeytinyağının ulusal ve uluslar arası tanıtımını üstlenecek bir tanıtım komitesi kurma hazırlıklarını son aşamaya getirdi. Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin’e bu projeyi anlatma ve desteğini isteme olanağı bulduk. Adalet Bakanımız Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını yapacak komiteye her türlü desteği sağlayacakları sözünü verdi” dedi.

DİĞER HABERLER
Tavuk eti neden tavsiye edilir? uzmanından cevaplar..

 

 

 

ADALET BAKANI ERGİN’DEN PRİM DESTEĞİ İSTEDİK

 

 

 

Avrupa Birliği’nde zeytinyağı üreticine kilo başına 1.23 Avro prim verildiğini, Türkiye’de ise 70 kuruş’a yeni çıktığını anlatan Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, “Adalet Bakanımız’dan zeytinyağına verilen primin 1 TL’ye çıkarılması ve sofralık zeytinin kayıt altına alınabilmesi içinde 25 kuruş prim talebimize destek istedik ve Sayın Bakanımızda bu çalışmalarda bize destek olacaklarını bildirdiler” diyerek sözlerine son verdi.

 

 

 

 


20 Kasım 2013. 09:36
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x