“Akıllı etikete” geçiş süresi uzatıldı


13_56_Mhz_Label_Rfid_Smart_Label
Ürün Doğrulama ve Takip Sistemine (ÜDTS) geçiş için firmalara tanınan süre 31 Ağustos 2014’e kadar uzatıldı.

 

 

Firmalar, sahte, taklit ve tağşiş edilmiş ürünlerle mücadelede önemli bir başarı sağlayacak ve başlangıçta alkollü içkiler, takviye edici gıdalar, enerji içecekleri, bebek mamaları, formülleri, ek gıdalar, bal, bitkisel sıvı yağlar ve siyah çay olmak üzere 7 ürün grubu için hayata geçirilecek sisteme uyum için ek süre talep etti.

 

 

Tüketicinin SMS, telefon, mobil uygulamalar ve internet sayfası olmak üzere dört şekilde ürünü sorgulamasını sağlayacak akıllı etiket sistemine geçişte firmalara yılbaşına kadar tanınan süre, 31 Ağustos 2014’e uzatıldı. Öte yandan 31 Ağustos 2014’den önce piyasaya arz edilen ürünler raf ömrü boyunca piyasada kalabilecek.

 

 

Yaklaşık 65 bin firmanın gıda üretim faaliyetinde bulunduğu Türkiye’de bu sistem sayesinde gıda ürünlerinin içeriği SMS ile öğrenilebilecek.

 

 

Sistemle tüketici, alkollü içkiler, takviye edici gıdalar, enerji içecekleri, bebek mamaları, formülleri, ek gıdalar, bal, bitkisel sıvı yağlar ve siyah çay ürün gruplarının içeriğini tek bir SMS ile öğrenebilecek.

 

 

ÜDTS NEDİR?

 

 

Temel gıda ürünlerine yapıştırılacak tek kullanımlık etiketlere dayanan sistemle tüketici, satın aldığı ürün üzerindeki etiketi basitçe sorgulayarak kim tarafından üretildiğini ya da ithal edildiğini, üretim ve son kullanma tarihleri ile içeriğini öğrenebilecek. Bunun yanında tüketici, Bakanlığın herhangi bir nedenle bir ürün hakkında alacağı piyasadan toplatma kararını ürünü tüketmeden önce bilebilecek.

 

 

Sistem, ürün etiketi üzerinde bulunması zorunlu olan ancak bazı tüketicilerin okumakta zorluk çektiği bilgilere ulaşımı kolaylaştıracak, ürünün piyasaya arzından sonra etiket veya ambalaj üzerinde yapılabilecek bilgi değiştirmeye yönelik her türlü müdahalenin de önüne geçilecek.


7 Ocak 2014. 17:49
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x