Akıllı şebekeyle elektrik hırsızlığına son


elektrik
21’inci yüzyılın enerji ağlarını ağlarını temsil eden akıllı şebekeler, her türlü elektrik hırsızlığı yönteminin de kolayca tespit edilmesini sağlıyor. ABD’de yapılan analizler, şu ana kadar on milyonlarca dolarlık elektrik hırsızlığını ortaya çıkarmış durumda.

 

 

 

ABD’de Illinois Teknoloji Enstitüsü tarafından düzenlenen akıllı şebekeler ve yeni enerji ekonomileri sempozyumunda, uzmanlar akıllı şebekelerin sunduğu yeni ve yaratıcı yöntemleri tartıştı.

 

 

Silver Spring Networks şirketinden akıllı şebeke uzmanı Mel Gehrs, “Akıllı şebekelerin sağladığı veriler, altyapı şirketlerinin elektrik çalınmasında kullanılan her türlü yöntemi ortaya çıkarmasını sağlıyor… Sadece 2011’de ABD genelinde kaçak elektriğin 60 milyon dolar zarara neden olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

 

Akıllı şebekelerin sunduğu veri bolluğuyla şirketlere yeni bakış açıları kazandırdığını belirten Gehrs, “Tüketicinin gerçekten ne tecrübe ettiğini görebiliyoruz, bu önceden görmediğimiz bir şey… Bu sayede elimizde iki tarafı keskin bir kılıç tuttuğumuzu fark ettik. Bu durumu düzeltmek çok kolay olmayacak” dedi.

 

 

NE AVATANTAJLAR SUNACAK?
Enerji şebekeleri, akıllı şebekelere dönüşüm yaparak, ev ve işyerlerine enerji aktaran hatlardaki kayıpları tespit edebilecek.

 

 

ABD, kayıpların önlenmesi için gereken güncellemelerin maliyetlerini düşürmek içinn Büyük Veri’ye başvuruyor.

DİĞER HABERLER
Türkiye Küçükbaş Hayvancılık Çalıştayı Antalya'da Toplanıyor

 

 

Kuzey Amerika Elektrik Emniyeti Şirketi’nden (NERC) Jessica Bian, “Birçok sorun var. Bizler büyük balığı yakalamak için Büyük Veri’ye başvuruyoruz” dedi. Sempozyumda, akıllı şebekelerin sağladığı Büyük Veri ile ne gibi çözümler elde edildiği, üç ana örnekler belirtildi:

 

 

Enerjisi kesintisine müdahale: Müşterilerin enerji kesintisini bildirmesi yerine, enerji şebekeri sorunu sisteme iletecek. Özellikle gece vaktinde yaşanabilecek kesintilerde çok işe yarayacak bu gelişme, annda müdahale sağlayacak.

 

 

Yenilenebilir enerji güvenirliği: Akıllı şebekeler, özellikle güneş enerjisinden elde edilen elektriğin belli saatlerde azalmasıyla, kapatılması gereken açığın nasıl dengelenmesi gerektiğini çok iyi belirliyor.

 

 

Tahmin yürütme: Sokaklarda yapılacak yeni LED aydınlatma yöntemleri, akıllı şebekelerle uyumlu olacak ve LED teknolojisinin sağladığı tasarruf daha da artacak. Akıllı şebekelerle bağlantılı aydınlatmalar, enerji tüketimini optimum kılacak.

 

ntvmsnbc


22 Ekim 2013. 15:05
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x