Akıllı süt tankı’ geliştirildi


akilli-sut-tanki-712x320

 

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde ‘Dünyanın İlk Akıllı Süt Tankı’ isimli proje hayata geçirildi.

 

Burdurlu genç bir girişimci, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne (MAKÜ) gelerek süt tankı konusundaki fikrinden bahsetti ve bunun üzerine proje çalışması başlatıldı. Proje sonunda ortaya, bir saatlik süre içerisinde süt tankında 10 üzeri 6 düzeyinde mikroorganizmayı yok eden bir çalışma çıktı. Yapılan analizler de bunu doğruladı.

 

Süt soğutma tanklarındaki temizlik aşaması, çiftçilerin en önemli sorunlarından biri olarak dikkat çekiyor. Son durulama suyundaki bakteri nedeniyle tanklarda etkin bir temizlik gerçekleştirilemiyor. Yapılan cihaz sayesinde süt tankının içi steril hale geldi. Çiftçiler zamandan, elektrikten, sudan ve dezenfektan parasından kurtulmuş oluyor. Ayrıca cihaz her türlü soğutma tankına takılabiliyor. İki tonluk üretim yapan çiftçi, tankına taktırdığı takdirde 2 ay içerisinde cihaz hem kendini amorti ediyor hem de süt kalitesinde artış oluyor.

 

Ultraviyole uygulama

 

Cihaz temizleme işlemini, bir bilgisayarla programlama yaparak gerçekleştiriyor. Çiftçinin çalışma prensibine göre sabah ve akşam olacak şekilde otomatik olarak cihaz devreye giriyor. Ultraviyole uygulamasıyla yüzey alan sterilizasyonu yapılıyor. Çiftçi hangi saatlerde sağım yapıyorsa cihaz bir saat öncesinden otomatik olarak çalışmaya başlıyor. Uygulama sonunda süt tankında hiç bakteri kalmadığından dolayı mikroorganizma yükü de ideal koşullarda kalıyor. Süt tankının temizlenmesinde kimyasal madde kullanılmadığından dolayı da firmalar üreticilerden güvenli şekilde sütlerini toplayabilecek.

DİĞER HABERLER
Gastronomi şehri Hatay'da yemek yarışması düzenlendi

 

Patent başvurusu yapıldı

 

Adına ‘Süt Soğutma Tankı Sterilizasyon Cihazı’ verilen cihaz için patent başvurusu yapıldı. Projenin dünyada bir benzeri daha bilinmiyor.

 

Proje ayrıca bu yıl TÜBİTAK’ın düzenlediği İnovasyon Türkiye Fuarı’na katıldı ve yapılmış projeler arasında ilk sekize girdi. Yatırım yapılabilecek projeler arasında yer alan proje, MAKÜ Bilimsel Araştırmalar Proje Koordinatörlüğü’nün sağladığı 7 bin 250 lira ve Burkervan firmasının desteğiyle hayata geçirildi.

AA


9 Aralık 2013. 14:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x