“Akşemseddin Hazretleri Anma Etkinlikleri” Erpiliç’in Sponsorluğunda Yapılıyor


Mikrobiyolojinin Babası Anılıyor…

“Akşemseddin Hazretleri Anma Etkinlikleri” 

Aydın ÖZPELİT

Çiftlik Dergisi Bolu Bürosu

 

Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan: “Akşemseddin Hazretlerini dünya tanımalı” “Tüm Türk halkını 26-27 Mayıs’ta düzenlenen olan “Akşemseddin Hazretleri Anma Etkinlikleri ”ne katıldıkları için kutluyoruz.

 

 

“AkşemseddinHazretleri Anma Etkinlikleri”26-27 Mayıs’ta “Diyar-ı Akşemseddin’’ Göynük’te gerçekleştirilecek. Bu yıl 25.’cisi düzenlenen etkinliğe  çok sayıda üst düzey yöneticinin katıldı.

 

 

Göynük Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinlik ile dünya ve ahiret âlimi olan AkşemseddinHazretleri’nin manevi ve ilim yolundaki değer ve görüşleri ulusal ve uluslararası boyutlara taşınması hedefleniyor.

 

 

Bu yıl etkinliğe yurt içi ve yurt dışından büyük katılım oldu. Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, “Akşemseddin Hazretleri Anma Etkinlikleri”nin,Akşemseddin Hazretleri’nin ve onun yaşadığı yer olan Göynük’ün tanıtımı için önemli bir nitelik taşıdığını belirterek, bu yıl etkinliğin daha coşkulu olduğunu kaydetti.

İslam âlimi olmasının yanı sıra devrinin en iyi hekimlerinden biri olarak da görülen AkşemseddinHazretleri,tarihte mikroorganizmalardan ilk bahseden kişi olarak “Mikrobiyolojinin Babası” sayılıyor. İstanbul’un fethinden sonra Göynük’e dönen Akşemseddin Hazretleri 1459 yılında vefat etmiş ve türbesi Fatih Sultan Mehmet tarafından 1464 yılında Göynük’te yaptırılmış.Akşemseddin Hazretlerinin Türbesi’ni her yıl 50 binin üzerinde insan ziyaret ediyor.

Diğer Haberler:
Sular tekrar ısındı:

 

 

 Akşemseddin Hazretleri Anma Etkinlikleri” 26 Mayıs Cumartesi Günü saat 19.30’da Mehteran Korteji yürüyüşü ile başladı. Cumartesi programında, açılış konuşmaları, ilahi konseri, sema gösterileri, havai fişek gösterilerive yatsı namazının ardından okunan mevlid-i şerif yer aldı.

 

Ömer Sekkini Hazretleri ve Akşemseddin Hazretlerinin türbe ziyaretleriyle başlayan 27 Mayıs Pazar Günü programında Gazi Süleyman Paşa Hamamı etrafında oluşturulan kültür sokağı gezisi, Belediye Meydanı’nda yapılacak olan mehteran konseri yer alacak. Tasavvuf Musikisi konseri ve protokol misafirlerine hediye takdiminden sonra Gazi Süleyman Paşa Camii’nde Mevlid-i Şerif okutulacak. Etkinlik, Hamam Önü Meydanı’nda, etli pilav ve ayran ikram edilmesiyle son bulacak.

 

Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan’ın konu ile ilgili açıklaması şöyle:

“Belediyemiz tarafından her yıl düzenlenen “Akşemseddin Hazretleri Anma Etkinlikleri”nin sadece Göynük için değil tüm Türkiye için önemli bir yeri olduğuna inanıyorum. Akşemseddin Hazretleri, Anadolu’nun aydınlanma sürecinde büyük rol oynamasının yanı sıra çok yönlü kişiliğiyle de dikkat çeken bir din alimi. Fatih Sultan Mehmet’in çok değer verdiği hocası ve İstanbul Fethinin görünmez mimarı olan Akşemseddin Hazretleri’ni anarakona minnetlerimizi sunuyoruz. Böyle değerli bir kişinin ilçemizde yaşamış olması ve türbesinin de Göynük’te bulunması bizleri çok gururlandırıyor.

Diğer Haberler:
Buğday İhracatında Lideriz

 

Akşemseddin Hazretleri manevi ağırlığı, Osmanlı sarayı üzerindeki etkisi ve halkın içinde yaşaması sebebiyle Anadolu aydınlanmasının en etkili ismidir.Biz Akşemseddin Hazretlerinin çok yönlü kişiğininuluslararası arenada da tanınmasını hedefliyoruz. Vakfımızla birlikte bu konuda büyük bir çalışma yürütüyoruz. Dünya Akşemseddin Hazretlerini tanımalı.

 

Bu etkinliğe katılanlar, Akşemseddin Hazretlerinin güzel ilçemiz Göynük’e kattığı manevi havanın yanında; tarihi konaklarıyla, Zafer Kulesiyle, yöresel yemekleriyle ve gölleriylede unutulmaz bir hafta sonu yaşıyorlar.Göynük’e ve Akşemseddin Hazretlerine ait tüm değerleri hissedecekler. Tüm Türk halkını,Akşemseddin Hazretleri’ne hak ettiği değeri sunmak için Göynük’e davet ediyoruz.”

 

25. AKŞEMSEDDİN HAZRETLERİ’Nİ ANMA ETKİNLİKLERİ PROGRAMI

 

26 MAYIS 2012 CUMARTESİ

 

19.30 -20.00 Mehteran Kortejinin etkinlik alanına gelişi ile gecenin açılışı

20.00-20.30 Açılış Konuşmaları

20.30-21.30 İlahi – Ezgiler Konseri – Sema Gösterisi

21.45-22.00 Havai Fişek Gösterisi ve Lazer Gösterisi

22:10.23.30 Cami Programı (Yatsı Namazı ve mevlid-i şerif)

 

27 MAYIS 2012 PAZAR

11.00 -13.30 Ömer Sekkini Hz. Ziyareti (Mehteran eşliğinde)

Akşemseddin Hz. Ziyareti

Gazi Süleyman Paşa Hamamı etrafında oluşturulan kültür sokağında kurulan yöresel el sanatları dokuma atölyesi, Resim galerisi, Göynük hanımlarının eserlerini sergilendiği alanın ziyareti.

Diğer Haberler:
Kredi kartından para satanlara tefeci cezası geliyor

Mehter Konseri Belediye Meydanı

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

Protokol Konuşmaları

Tasavvuf Musikisi konseri

Protokol Misafirlerine Hediye takdimi

Gazi Süleyman Paşa Camiinde Mevlid-i Şerif

13.30-15.00 Halka Açık Yemek ‘’Hamam Önü Meydanı ‘’(Etli Pilav-Ayran İkramı)

 

GÖYNÜK AŞEVİ ERPİLİÇ TEN

 

Göynük Akşemsettin H.z Anma günü hazırlanacak Pilav ikramı için, Göynük ilçe merkezine Branda dan AŞEVİ kuruldu.

 

Portatif olarak kurulan AŞEVİ , ERPİLİÇ Firması tarafından Göynük Belediyesi nin kullanımı için Vinçler yardımı ile kuruldu.


27 Mayıs 2012. 17:18
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x