Alabalıklar için sevindirici haberler


Nesilleri yok olma tehlikesi altında bulunan kırmızı benekli alabalıklar için başlatılan proje sonuç verdi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından nesilleri yok olma tehlikesi altında bulunan kırmızı benekli alabalıklar için başlattığı ”Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi” sonuç vermeye başladı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 2005 yılında bilinçsiz ve aşırı avlanma sonucu nesilleri tehlike altına giren kırmızı benekli alabalıkların çoğaltılması amacıyla ”Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi”nin başlatıldığını söyledi.

Proje çerçevesinde 2006 yılında başta Karadeniz illeri olmak üzere çeşitli illerdeki derelerden anaç balıklar yakalandığını belirten Özyanık, bu balıkların, Trabzon’un Maçka ilçesinde bakanlığa ait Altındere Alabalık Üretme İstasyonu’na konularak üretime başlandığını dile getirdi.

Özyanık, ilk yıllarda Artvin, Ardahan, Giresun, Ordu, Rize ve Trabzon sınırlarında bulunan derelerden anaç balık alınarak üretim gerçekleştirildiğini ifade etti. Ancak yıllar itibarıyla il sayısının artırıldığını ve şu anda 10 ilden alınan anaç balıklarla ayrı ayrı havuzlarda türler arası bir karışım olmadan üretimin sürdürüldüğünü anlatan Özyanık, üretilen yavru balıkların ortalama 5 santimetre boya kadar büyütülerek, tekrar alındıkları derelere bırakıldığını kaydetti.

DİĞER HABERLER
Balık da Biter

Bu yıl da 18 Ekim itibarıyla tesiste sağım çalışmalarına başlanıldığını ve şu ana kadar yaklaşık 1.2 milyon yumurta sağımının gerçekleştirildiğine işaret eden Özyanık, 2012 Ocak ayı sonuna kadar sürmesi beklenen sağım çalışmaları sonunda yumurta sayısının 1.5 milyonu geçmesinin beklendiğini vurguladı.

Özyanık, alınan olumlu sonuçların, gelecek yıl derelere yine yavru balık salımı yapılacağı anlamına geldiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

”Genel olarak değerlendirildiğinde tesiste üretim çalışmaları başlangıçta 200 bin civarında iken son zamanda 1 milyon yavruya yaklaşmış olup, hedefimiz 1 milyon yavru balık üretimi yapılarak anaç alımı yapılan derelere tekrardan salımın yapılmasıdır. Bakanımız Veysel Eroğlu’nun da üzerinde hassasiyetle durduğu bu proje ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, doğal alabalık popülasyonlarının desteklenmesini sağlarken; kırsalda yaşayan halkımızın da refahının artması için projeler geliştirmeye özen göstermekte ve gelecekte bu derelerde olta balıkçılığının yapılmasını teşvik ederek, yerelde yaşayan halkımızın gelir elde etmesi de hedeflenmektedir.”

 


27 Aralık 2011. 15:08
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x