Alaçatı Ot Festivali


standlar

 

Çeşme, Alaçatı Ot Festivali sayesinde sezon olmamasına rağmen yaz aylarına denk gelen bir doluluğa erişti

 

 

İzmir’in Çeşme ilçesinde bu yıl 7’ncisi düzenlenen Alaçatı Ot Festivali, Çeşmeli otelciler ile esnafın yüzünü güldürdü.

 

İzmir ve çevre illerinden günübirlik turlarla festivale gelenlerin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından ilçeye akın edenler, otellerin yüzde yüz doluluk oranına ulaşmasını sağladı.

 

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Yönetim Kurulu Üyesi Berna Cabbaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7-10 Nisan tarihlerinde düzenlenen festival sayesinde sezon olmamasına rağmen yaz aylarına denk doluluğa erişildiğini belirtti.

 

Ülkenin önde gelen turizm merkezlerinden Çeşme’nin nisan ayında ilk kez bu kadar doluluk yaşadığına dikkati çeken Cabbaroğlu, doluluğun bayram tatili dönemleriyle karşılaştırılabilecek seviyede olduğunu ifade etti.

 

Festivalin turizmciye moral verdiğini dile getiren Cabbaroğlu, “Festivale bu yıl özellikle İstanbul’dan çok sayıda ziyaretçi katıldı. Yabancı misafir sayısının da arttığını gözlemledik. Özellikle hafta sonu inanılmaz yoğundu.” dedi.

 

Cabbaroğlu, festival komitesinin ziraat odalarından da destek alarak 7 yılda çok yol katettiğine değinerek, “Sezona girerken, iç turizmin istenirse ne kadar canlı olabileceğinin güzel bir kanıtı oldu. Bugüne kadar hiçbir il böyle bir nisan ayı yaşamamıştır.” görüşünü dile getirdi.

 

Esnafın ve otelcilerin etkinlikten çok memnun kaldığını belirten Cabbaroğlu, restoran ve kafelerde oturacak yer kalmadığını, tüm otellerin dolu olduğunu, ilçedeki kapalı otellerin dahi festivalden bir gün önce açıldığını vurguladı.

 

Çeşme’nin güvenli bir yer olmasının da bu yoğunlukta etkili olduğunu ifade eden Cabbaroğlu, festival boyunca ilçede sıkı güvenlik önlemleri alındığını, resmi ve sivil polislerin yoğun mesai yaptığını aktardı.

 

alacati-ot-festivali-ne-50-bin-kisi-bekliyor--923861

 

“Sezona iyi başladık”

 

Cabbaroğlu, Çeşmeli turizmcinin sezona festival moraliyle adım attığını, 2016’da iyi bir sezon geçirmeyi beklediklerini kaydetti.

 

Çeşme’nin Antalya bölgesinden farklı bir kitleye hitap ettiğini, ilçedeki tesislerin Rusya pazarındaki olası düşüşlerden fazla etkilenmesini beklemediklerini anlatan Cabbaroğlu, tatilini Çeşme’de geçirmeye alışık kitlenin tercihlerini değiştirebilecek bir gelişme olmadığını söyledi.

 

“İptaller nedeniyle Antalya’daki otellerin fiyatlarının düşmesinin Çeşme’yi nasıl etkileyeceği?” sorusu üzerine ise Cabbaroğlu, “Çeşme daha üst gelir grubuna hitap edebilen bir merkez. Turizmde yaşanan sıkıntıdan etkilenme Antalya’daki tesisler kadar olmaz.” diye konuştu.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın, “Uçaklara yakıt desteği verme süresinin eylül sonuna kadar uzatıldığı” açıklamasının, yaz sezonunu iyi yönde etkileyeceğini ifade eden Cabbaroğlu, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na yapılacak uçuşlara verilen desteklerde tarifeli uçuşların kapsam dışında tutulduğunu, tüm uçuşlara destek verilmesini beklediklerini söyledi.

 

Cabbaroğlu, “Aslında daha da önemli olan, İzmir’in hub haline gelmesi. Yurtdışına direkt bağlantılı uçuşların sağlanması durumunda Çeşme turizmi daha da yükselecek. Bir de tabii Çeşme’deki küçük havaalanımızın bir an önce yapılmasını bekliyoruz.” dedi.AA


Yazan - 13 Nisan 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x