Alaplı’da Çingene Palamutu Tezgahta


Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde Karadeniz’e açılan amatör balıkçıların oltalarına takılan Çingene palamutları tanesi 5 liradan satılıyor.

Alaplı’da 1 Eylül’de başlayacak av sezonu öncesi sandallarla Karadeniz’e açılan amatör balıkçıların oltalarına Çingene palamudu takıldı. Balıkçılar palamudun tanesini ise tezgahta 5 liradan satıyor.

İlçede balıkçılık yapan Soner Kartal, oltaya takılan Çingene palamudunun tanesini 5 liradan satışa sunduklarını söyledi. Palamudun erken çıkmasının sezonun bereketli geçeceğinin sinyalini verdiğini belirten Kartal, “Şu anda tezgahımızda 3 çeşit balık mevcut, çupra, istavrit ve Çingene palamudu, 1 Eylül’de tüm av yasağının kalkması ile balık türlerinin artmasını bekliyoruz” dedi.

Balıkçılar 1 Eylül’ü bekliyor

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde balıkçılar, “‘Vira Bismillah” diyebilmek için umut ve heyecanla 1 Eylül’ü bekliyor

İğneada’da balıkçılar, teknelerine ve ağlarına bakım yaparak, sezona hazırlanıyor. Balıkçıların limanda umut ve heyecanla süren hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor.

İğneada’da 40 yıldır balıkçılık yapan Veysel Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknelerde son rötuşların yapıldığını ve sezondan çok umutlu olduklarını söyledi.

Karadeniz’de balık bolluğu yaşandığını ifade eden Sağlam, balık bolluğunun sinyallerini şimdiden aldıklarını kaydetti. Tekne bakımlarının yanı sıra ağlarını da onardıklarını bildiren Sağlam, gelişen teknolojinin balıkçıları tedirgin ettiğini vurguladı.

DİĞER HABERLER
Bakanlık ve Kamuoyu Dikkatine

Büyük teknelerin sonar cihazıyla avlandıklarını anlatan Sağlam, şöyle devam etti: “Büyük tekneler sonar cihazları ve büyük ağlarla avlanıyorlar. Bu da bizim gibi küçük balıkçıları olumsuz etkiliyor. Büyük tekneler bizleri korkutuyor.

Şu anda hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Son 10 yılın en iyi balıkçılığını bu sezon yapacağız. Geçen yıl balıkçılık biraz kötüydü. Ancak masrafımızı kurtarabildik. Bu yıl inşallah borçlar kapatılacak, balıkçıların da yüzü uzun bir aradan sonra ilk kez gülecek.”

8 metrelik balıkçı teknesinin çürüyen tahtalarını onaran Cumali Durmaz da denizde balığın bol olduğunu, diğer bir balıkçı Suat Yorulmaz ise severek yaptıkları balıkçılığın bu sezon yüzlerini güldürmesi için dua ettiğini söyledi. İğneada Limanında 75 kadar balıkçı geçimini denizden sağlıyor


16 Ağustos 2011. 15:51
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x