Alevler yılda 16 derslikli 120 okul yutuyor


Wsa-lightning-complex_fire_ron-gregory
Orman yangınlarına dikkat çekmek amacıyla belgesel çeken Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Batur, “Türkiye’nin yıllık zararı 300, İzmir’in ise 50 milyon lira. Bu parayla 20 okul yapılabilir” dedi

 

 

Türkiye her yıl orman yangınlarında yaklaşık 10 bin hektar orman alanını kaybediyor. Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yüksel Batur, orman yangınlarına dikkat çekmek, yangınlarla mücadele eden işçilerin kahramanca yaptıkları çalışmaları anlatmak amacıyla “Ateşe Yürüyenler” isimli belgesel film çekti. Birçok orman yangınına gidip işçilerle omuz omuza çalışan Batur, Türkiye’de her yıl orman yangınlarıyla mücadelede 300 milyon liranın üzerinde para harcandığını, bu parayla 16 derslikli 120 okul yapılabileceğini hatırlatarak, kamuoyunu bilinçlendirmek ve orman yangınlarıyla ilgili farkındalık yaratmak için belgeseli hazırladığını kaydetti. Batur, İzmir’deki yangınların maliyetinin de yılda 20 okul yapımına bedel olduğunu söyledi.

 

 

“Ateşe Yürüyenler”, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nün desteği ile Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yüksel Batur’un dört aylık çalışması sonucu ortaya çıkarıldı. Belgesel, orman yangınlarının şaşırtıcı nedenlerini, söndürmek için harcanan insanüstü çabayı, perde arkasında kalmış orman işçilerinin yangınlarla mücadelesini izleyiciyle buluşturmayı hedefliyor.

DİĞER HABERLER
Hayvan hakları buluşması

 

 

Belgesel hakkında bilgi veren Batur, dört ay süren hazırlık ve çekim aşamasında çeşitli orman yangınlarında söndürme çalışmalarına katıldığını belirterek, “Orman yangınlarıyla mücadele edenlerin hepsi birer gizli kahraman. Bilinmeyen bu isimleri tanıtmak istedim. Her yıl İzmir bölgesinde 2 bine yakın orman yangını çıkıyor, bunların çok büyük bir bölümü insan kaynaklı yangınlar. Bu yangınlarla ormanlarımız kül olduğu gibi mücadele sırasında da yaklaşık 50 milyon lira harcanıyor. Bu para ile 16 derslikli 20 tane okul yaptırılabilir. İnsanlarımızı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak için belgeseli hazırladım” dedi.

 

 

İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın ise yangınların yüzde 97 oranında insan kaynaklı çıktığını hatırlattı. Aydın, teknolojinin tüm imkanlarından yararlanarak orman yangınları ile mücadele ettiklerini belirterek, Türkiye’nin orman yangınları ile mücadele noktasında dünyanın en başarılı ülkelerinden biri olduğunu söyledi.

 


21 Eylül 2013. 12:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x