Ali Eroğlu: Dünya yaban hayatı günü kutlu olsun


 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü vesilesi ile bir açıklama yayınladı.


Yaban hayatının özgün değerleri ve etrafında örülü yaşam ağının sürdürülebilir kalkınmaya ve insanların refahına sağladığı katkıya dikkat çekmek için, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilk defa 2014 yılında ilan edilen 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Gününde bu yıl “Gezegen ve İnsanlar İçin Su Altında Yaşam” a dikkat çekmek hedeflenmiştir.

Bu konuya dikkat çekmekteki amaç; okyanusların ekosisteme katkısı, su altı canlılarından özellikle nesli tehlike altında korunan yabani türlerinin önemi temelinde korunmalarının sağlanmasına yönelik planları uygulamaktır.

Su altı yaşamında canlıların korunması, sürdürülebilir balıkçılık uygulamaları ve  denizlerde kirliliğin önlenmesi çok önemlidir. Ayrıca dünya genelinde istilacı türlerden korunmaya yönelik çalışmalar ve nesli tehlike altındaki türlerin ticaretinde ortak kontrol çalışmalarının yapılması sudaki yaban hayatının korunması açısından bir gerekliliktir.

Veteriner hekimler olarak; tüm yaşam ortamlarındaki yaban hayvanlarına yönelik koruma, üretim ve tüketimlerinde sürdürülebilirliğe dair çalışmaların içinde bir meslek grubunun üyeleriyiz. Bu konularda tüm dünyada olduğu gibi farklı meslek grupları ile multidisipliner çalışmalar yürütüyoruz. Her geçen gün meslektaşlarımızın yaban hayatı hekimliğine olan ilgisinin arttığını ve  fakültelerimizin eğitim müfredatında bu konulara daha fazla ağırlık verildiğini memnuniyetle görüyoruz.

Ülkemizde nesli tehlike altında korunan yaban hayvanı türlerine dair otorite olan kurum Tarım ve Orman Bakanlığıdır. Yaban hayatının yönetimi ve türlerin korunmasına dair çalışmalarda gerek yaban hayatı kurtarma merkezleri kurmak ve yönetimini sağlamak gerekse yaban hayatı ticaretini gümrük noktalarında etkin bir şekilde takip etmek gibi çok önemli görevleri bulunmaktadır.

Dünya Yaban Hayatı Gününde, Bakanlığın daha başarılı hizmetlere imza atabilmek adına bu alanda çalışan ve sayıları çok az olan veteriner hekim sayısını artırması ve  yaban hayatı sağlığı konusunda daha fazla yatırım yapılması gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 

Ali EROĞLU

Türk Veteriner Hekimleri Birliği

Merkez Konseyi Başkanı


Yazan - 3 Mart 2019. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x