Alış Veriş Merkezleri Para Basıyor…!


Vatandaş hayat pahalılığından yakınsın dursun bir yana, Alış Veriş Merkezleri’nin ise ciro artışları devam ediyor. Artış İstanbul Alış VEriş Merkez’lerinde yüzde 9, Anadolu’da ise  yüzde 16 oranında oldu.
      
Alışveriş Merkezleri (AVM) ağustos ayı ciro endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 arttı.

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM endeksinin ağustos ayı sonuçları açıklandı.

Her ay düzenli olarak yayımlanan verilere göre, ciro endeksi geçen yılın ağustos ayına göre yüzde 13 oranında artış gösterdi. Ramazan dolayısıyla özellikle hipermarket ve süpermarket cirolarındaki belirgin yükselme ile ciro endeksi artış gösterdi. Bu artış İstanbul AVM’lerinde yüzde 9, Anadolu AVM’lerinde yüzde 16 oranında oldu.

Ziyaretçi endeksi temmuz ayına göre değişmezken, 2009 yılı ağustos ayı verileri ile karşılaştırıldığında toplamda yüzde 2’lik artış görüldü. Bu değişimde, İstanbul AVM’lerinde 2009 yılının ağustos ayına göre yüzde 8’lik düşüşe rağmen ramazanın etkisiyle Anadolu AVM’lerindeki yüzde 9 oranındaki artışın etkili olduğu belirtildi.

Açıklamada, ziyaretçi endeksinin İstanbul’da 2009’a göre yüzde 8 oranında azalmasına rağmen ciro endeksindeki yüzde 9’luk artışın, AVM’lerdeki metrekare verimliliklerinin arttığını gösterdiği anlamına geldiği kaydedildi.

DİĞER HABERLER
Bor madeninden 'pas önleyici çözelti' geliştirildi

AYD Başkanı Hakan Kodal, AVM endeksi ağustos ayı sonuçlarına ilişkin, “AVM’lerde bu ay ramazan etkinliklerinin de önemli etkisiyle cirolar ve ziyaretçi sayılarında önemli artışlar yaşanmıştır. Anadolu’da ciro ve ziyaretçi sayıları ramazandan olumlu yönde etkilenirken, İstanbul’da da metrekare başına verimlilik önemli derecede artmıştır” değerlendirmesinde bulundu.


5 Ekim 2010. 09:22
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x