Alış Veriş Merkezlerine karşı esnaf çarşıları


TESK Başkanı Palandöken, AVM’lerin mimariden trafiğe, sosyo ekonomik bozulmaya kadar pek çok olumsuzluğu beraberinde getirdiğini söyledi.
 
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, alışveriş merkezlerinin (AVM) mimariden trafiğe, sosyo ekonomik bozulmaya kadar pek çok olumsuzluğu beraberinde getirdiğini ifade ederek, “esnaf çarşıları” kurulmasını önerdi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, büyükşehirlerde yapılacak yeni projelerde, halkın ihtiyaçlarına uyumlu esnaf çarşılarının yer almasını istediklerini belirterek, “Ecdadımızın 600 yıl evvel kurduğu ve bugün AVM’lere bile örnek teşkil eden Kapalıçarşı tarzında yeni ‘esnaf çarşıları’, tüketici odaklı ve fiyatların yüzde 50 ucuz olacağı yerler olacaktır” dedi.

Esnafın, alışveriş merkezlerinin fiziki avantajlarına sahip olmayan yerlerde faaliyet göstermesi nedeniyle rekabet gücünü yitirdiğini anlatan Palandöken, önerisine ilişkin şunları kaydetti:

“Ticaretle uğraşan küçük esnafın iş yerinden kaynaklanan dezavantajını ortadan kaldırmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yerel yönetimler ve TOKİ ile koordineli olarak yapılacak Kapalıçarşı benzeri esnaf çarşıları ile tıpkı sanayi sitelerinde olduğu gibi küçük esnafı ya çok ucuz fiyatla iş yeri sahibi yapacak ya da çok uygun kira bedeli ile iş yeri tutmasını sağlayacaktır. Çünkü AVM’lerde dolar veya avro ile belirlenen yüksek kirayı Anadolu esnafı ödeyemez.

Esnaf çarşıları piyasada rekabeti güçlendirecektir. Esnafın hizmet anlayışı müşteri odaklıdır. Halkımız daha ucuza alışverişini yapabilecektir.”

Palandöken, çalışmanın, Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm ve Destek Strateji Belgesi ve Eylem Planı (ESDEP) kapsamında öngörülen kümelenmeye dönük diğer tedbirlerin uygulanmasını kolaylaştırıp, değişim ve dönüşümde sinerji yaratacağını da vurguladı.


Yazan - 13 Ağustos 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x