Alkol Bulunduğu Gerekçesiyle Boza helal olmadı!


Gıdalarda çıkan hileler üreticiyi de vatandaşı da “helal”e sevk etti. Vatandaş her üründe helal sertifikası arayınca bozacılar da TSE’nin kapısını çaldı. TSE ise ‘içinde alkol var’ diye bozayı helal saymadı

 

Son aylarda üst üste çıkan gıda skandallarından sonra vatandaş “helal gıdaysa güvenilirdir, sağlıklıdır” mantığıyla, üretici ise satış kaygısıyla helal gıda sertifikası peşine düştü. Bu kapsamda helal olmak isteyen bozacılara kötü haber TSE’den geldi. Helal gıda olmak isteyen bozacılara, “İçinde alkol var, İslami koşullara uygun değil” diyerek helal sertifikası verilmedi. Et, et ürünleri, süt, süt ürünlerinin bir çoğu yakın zaman önce helal gıda sertifikası için Türk Standartları Enstitüsü’ne başvurmuştu. Bu başvurulardan bir kısmı olumlu cevap alırken soğuk kış günlerinin vazgeçilmez içeceği boza ise helal ürünlerin dışında kaldı.

 

HİÇ ALAMAYACAK

 

TSE, Türkiye’nin en büyük boza üreticilerinden biri olan firmaya ret cevabı verdi. Boza’nın içeriğinde etil alkol bulunduğunu belirten TSE yetkilileri, etil alkolün İslami kurallara aykırı olduğunu bu nedenle helal belgesi almalarının mümkün olmadığını söyledi. Fermantasyon (mayalanma) yöntemiyle üretilen bozanın üretim şekli nedeniyle hiçbir zaman helal gıda belgesi alamayacağı ifade edildi.

 

ALİ RIZA DEMİRCAN: ARAŞTIRILMASI GEREK

 

İslama göre bir maddenin haram olabilmesi için ağız ya da damar yolu ile alınan maddenin çoğunun sarhoşluk yapması gerekir. Çoğu sarhoş yapan maddenin azı da haramdır. Bozanın çoğunluğunun sarhoş yaptığını duymadım. Bu durumun bilimsel olarak araştırılması gerekir.

 

ABDÜLAZİZ BAYINDIR: BOZA SARHOŞ ETMEZ

 

Helal Gıda Sertifikası veren kuruluşlar Türkiye’de çok ciddi problemdir. Ben burada uzman kişiler olup olmadığını bilmiyorum. Ekmekte de alkol var. Boza, içildiğinde sarhoş ediyor mu etmiyor mu? Bozanın içilmesinde bana göre bir sakınca yoktur. Çünkü fazla dahi alındığında sarhoş etmez.

 

MAYALI TÜM ÜRÜNLERDE ALKOL VAR

 

Boza üreticileri Uzmanları tüm mayalı ürünlerde alkol bulunduğunu işaret ederek “Portakal suyunda bozadan daha çok alkol var.Vişne suyunda ise alkol oranı çok yüksek.Pastahane ürünlerinin tümünde var. Dinimizde önemli olan haram olabilmesi için yendiğinde sarhoş yapması gerekli.

 

 

 


Yazan - 3 Ekim 2012. Kategori GIDA, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x