Alkol Yasası üzüm üreticisini de vurdu


uzumDenizli’nin 8 bin nüfuslu, üzüm ve şarap deposu olarak bilinen Bekilli ilçesinde üzüm üreticisini dolu ve hastalıkların ardından Alkol Yasası vurdu.

 

(DHA) — Bekilli Ziraat Odası Başkanı Mesut Gömceli, ilçede kredi kullanan her 3 üzüm üreticisinden 2’sinin icralık olduğunu söyledi.

 

Denizli’nin 8 bin nüfuslu üzüm ve şarap deposu Bekilli ilçesinde üzüm üreticileri Alkol Yasası’nın onaylanmasıyla sıkıntı yaşamaya başladı.

 

Alkol Yasası’nın ardından, şarap firmaları üzüm alım kapasitelerini düşürünce ilçedeki üzüm üreticileri de sıkıntı yaşamaya başladı.

 

Bekilli Ziraat Odası Başkanı Mesut Gömceli, odaya kayıtlı bin 500 aktif üyenin yüzde 90’ının kredi kullandığını hatırlatıp, “Odamıza kayıtlı bin 500 aktif üyenin bini üzüm üreticiliği yapmaktadır. Bu üyelerimiz önceki yıllarda soğuk ve hastalık nedeniyle zarar etmiş, bu yıl da Alkol Yasası’yla mağdur edilmiştir” dedi.

 

Üretici bitme noktasında

 

Üzüm üreticisinin bitme noktasına geldiğini ileri süren Gömceli, “Bekilli’deki çiftçilikte, üzüm üreticiliği de hayvancılık da bitme noktasına geldi. İki yıl önce üzüm üreticileri, dolu ve soğuk nedeniyle zarar gördü. Geçen yıl hastalık nedeniyle çiftçi üzüm verimi alamadı. Bu yıl ise bağlarda üzüm bol ancak bu kez de üreticiyi Alkol Yasası vurdu. Kredi kullanan çiftçi, geri ödeme yapamaz oldu. Bugün Bekilli’de kredi kullanan her üç vatandaştan ikisi icralık durumda” diye konuştu.

 

Üzüm alım fiyatları da düştü

 

Hükümetin alkol kullanımına kısıtlama getiren Alkol Yasası’nın yürürlüğe girmesi ile şarap firmalarının üzüm alım fiyatlarını düşürdüğünü belirten Gömceli, “Bekilli’de geçen yıl bir liradan satılan şaraplık üzüm, bu yıl 50 kuruşa kadar düştü. Çiftçinin ilaç, gübre ve mazot maliyeti yükselirken, üzüm birim fiyatlarının düşürülmesi üreticiyi mağdur etti. Bu kaybın devlet desteği ile karşılanması gerekir. Banka borçlarında yeni düzenleme yapılarak çiftçinin biraz olsun rahat nefes alması sağlanabilir” diyerek üzüm üreticilerinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

 

 


Yazan - 6 Eylül 2013. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x