Alman Dışişleri Bakanı ‘Yakında AB Türkiye’nin Peşinden Koşacak’


Westerwelle, Türkiye’nin sergilediği performansı överek, yakın gelecekte Türkiye’ye muhtaolacaklarını söyledi.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel önceki gün yaptığı açıklamada, özellikle Almanya’nın savunduğu ‘imtiyazlı ortaklık’ kavramının artık gündemde olmadığını da belirtti. Türkiye’nin AB ile müzakerelerde yeni başlıklar açması için destek vereceklerini söyleyen Merkel, Türkiye’nin gelişmekte olan ekonomisinden övgüyle bahsetti.

 

Türkiye’nin bundan on yıl önce IMF kıskacında iken bugün ekonomisi sağlıklı ilerleyen bir ülke haline geldiğini dile getiren Merkel, ekonomisi kötüye giden Yunanistan’ın Türkiye’yi örnek alabileceğini söyledi

 

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Avrupa Birliği’nin Türkiye ile vakit kaybetmeden müzakare başlıklarını görüşmeye yeniden başlaması gerektiğini söyledi. Almanya’da yayımlanan Saarbrücker gazetesine verdiği röportajda, “Arap dünyasındaki gelişmeler ışığında Türkiye Avrupa’ya eskisinden daha hızlı mı yaklaşıyor” sorusunu yanıtlayan Westerwelle, “AB’ye hızlı bir şekilde üye olunması Türkiye tarafından da talep edilmiyor. Ancak adil davranılması, güvenilirlik ve müzakerelerde saygı konusundaki istekleri haklı. Türkiye son 10 yılda nefes kesen bir başarı hikayesi yazdı” yanıtını verdi.

 

Türkiye AB’den cazip olacak

 

‘Gelişmelerin, Türkiye’nin Avrupa’nın Müslüman komşuları konusunda bir köprü olabileceğini net bir şekilde gösterdiğini’ dile getiren Alman Dışişleri Bakanı, “Biz Avrupalılar, 2013 yılının ilk yarısını kullanıp diğer başlıkları müzakereye başlayalım. Aksi takdirde yakın gelecekte, bizim Türkiye’ye olan ilgimiz, Türkiye’nin bize olan ilgisinden fazla olabilir” şeklinde konuştu.


Yazan - 22 Aralık 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x