Almanya’da kabineye ilk Türk bakan


56dab930-5c0b-11e3-a3f6-771ae40edc4f-jpg20131215144457

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz’un göç, mülteci ve uyumdan sorumlu devlet bakanı olacağı açıklandı.

 

AA.   Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel, SPD Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz’un göç, mülteci ve uyumdan sorumlu devlet bakanı olarak kabinede yer alacağını söyledi.

 

 

 

Gabriel, partinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, partisinde yeni hükümette görev alacak isimlerin belli olduğunu söyledi. SPD Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz’un göç, mülteci ve uyumdan sorumlu devlet bakanı olacağını belirten Gabriel, Özoğuz ile ilk kez Türk kökenli bir ismin kabine masasında yer alacağını ve bundan da büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

 

 

 

Aydan Özoğuz’un bu göreve gelmesinin bu ülkeye gelen göçmen kökenlilere yönelik açık bir sinyal olduğunu ifade eden Gabriel, bunların tamamıyla vatandaşlık haklarını almalarının ve entegrasyon konusunda daha fazla adımların atılması gerektiğini kaydetti.

 

 

 

Gabriel, sadece parlamentoda veya eyalet meclislerinde değil, kabine masasında da göçmen kökenlilerin oturmasının tabii bir şey olduğunu vurguladı.

 

 

 

Partisinin diğer bakanlıklarını da açıklayan Gabriel, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in Dışişleri Bakanı, Anderea Nahles’in Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı, Barbara Hendricks’in Çevre ve İskan Bakannı, Manuela Schwesig’in  Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Bakanı, Heiko Maas’ın da Adalet ve Tüketici Koruma Bakanı olacağını söyledi.

DİĞER HABERLER
Tavuk Dünyası yılın ilk 8 ayında %50’nin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi

 

 

 

Gabriel, kendisinin de Başbakan Yardımcılığının yanı sıra Ekonomi ve Enerji Bakanlığını yürüteceğini bildirdi. SPD Genel Sekreterliğinden ayrılacak olan Nahles’in yerine kimin geleceğinin henüz belli olmadığını ifade eden Gabriel, bu görevin yine bir kadın tarafından yürütüleceğini kaydetti.

 

 

 

SPD’nin çifte vatandaşlık için de çok mücadele ettiğini de belirten Gabriel, bu hakkı Almanya’da doğan ve bu ülkede yetişen gençler için elde ettiklerini, bunun da büyük bir başarı olduğunu kaydetti. Gabriel, sığınmacılar konusunda da koalisyon sözleşmesinde iyileşmelerin yer aldığını hatırlattı.

 

 

 

  “Bir Türk olarak yabancı olmayı yaşadım”

 

 

 

Aydan Özoğuz da Başbakan Angela Merkel’le yarın bir araya geleceğini, bunun ardından çalışma programı hakkında kamuoyuna bilgi verme imkanını olacağını belirtti. Çok sevinçli olduğunu ifade eden Özoğuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

 

“Bu bir sinyal oluyor. Çifte vatandaşlık konusunda bir adım atıyoruz. Tüm gençler için opsiyon modeli kaldırılacak. Bu, aynı zamanda kabine masasına bir Türk’ün de oturabileceğini gösteriyor. Gerçekten Alman hükümetinin bir parçası olabiliyor. Çok ilkler yaşadık ve en yukarıya gelebildik. Bence gençler için çok iyi bir sinyal. Görüyoruz ki siyasete katılan, değişik partilere ilgi duyan bir çok gencimiz var. Yani ‘yolunuz açık, gelin katılın, bizlerden de destek göreceksiniz’ diyebiliyoruz. Buna çok seviniyorum.”

DİĞER HABERLER
Fakülteler iyileştirilsin

 

 

 

Göç, mülteci ve uyumdan sorum eski devlet bakanı Maria Böhmer’den farkı ne gibi çalışmalar yapacağına ilişkin sorular üzerine Özoğuz, “Belki farklı olabilecek şey şu Hamburg’da doğmuş bir Türk olarak yabancı olmayı yaşadım. Aydan Özoğuz gibi zor bir isim ve soyadı taşımanın ne demek olduğunu biliyorum. Belki böyle bir tecrübeyle Almanya’da bazı konulara hassasiyetim olur” ifadelerini kullandı.

Bu şekilde siyasete yaklaştığında Almanya’daki tüm değişik grupları ve farklı kökenli insanları birbirlerine yaklaştırmayı başarabileceğini belirten Özoğuz,  toplumda herkesi güçlendirmek, eğitimi düzeltmek, yaşlıların durumunu iyileştirmek gibi konulara biraz daha ağırlık vereceğini kaydetti.

 

 

 

 “Ağırlığım başka ülkelerden gelenler olacak”

 

 

 

Almanya’da olan herkesin bakanı olacağına işaret eden Özoğuz, “Ağırlığım özellikle uyum konularında çalışan kişiler, hem de başka ülkelerden gelenler olacak. Tabii ki burada doğup büyüyenler de… Uyum sadece yabancı kökenliye bakmak değil. Onun yanında Alman kökenli ile beraberliği sağlamaktır” şeklinde konuştu.

 

 

 

Bakan olacağını ne zaman öğrendiğine ilişkin sorular üzerine, uzun zamandır bu tarz düşüncelerinin olduğunu belirten Özoğuz, geçen hafta bu konunun net olmaya başladığını, ardından kararını verdiğini bildirdi. Hislerinin sorulması üzerine de Özoğuz, “Birçok şey hissediyorum ama tabii ki gurur duydum” ifadesini kullandı.

 

DİĞER HABERLER
Tarlaları otopilotlu traktörler sürecek

 

 

“Ailem çok sevindi”

 

 

 

Şu ana kadar tüm kesimlerden destek aldığını dile getiren Özoğuz, ilerde de bunun böyle devam etmesini ümit ettiğini bildirdi.

“Ailem çok sevindi. Bu sabah İstanbul’dan, ailemden çok telefon geldi. Heyecanlılar gerçekten. Onlar içinde güzel bir şey. Türkiye-Almanya arasında böyle bir şey olduğu zaman biraz bir yaklaşma gibi hissediliyor” diyen Özoğuz, hem İstanbul’da, hem Karadeniz’de, hem de Kilis’te akrabalarının olduğunu  ifade etti.

 

 

 

Berlin’e taşınmayacağını dile getiren Aydan Özoğuz, ailesinin Hamburg’da olduğunu belirterek, “Son 4 yılda olduğu gibi sürekli gelip gideceğim” dedi.

 

 

 

Öte yandan, Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) de bakanlarını bu akşam resmen açıklayacak.

 

 

 

Aydan Özoğuz 

 

 

 

Almanya’nın Hamburg kentinde 1967 yılında doğan Özoğuz, 1994 yılında İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Körber Vakfı’nda uzun yıllar çalışan Özoğuz, 2001-2008 yıllarında Hamburg  Eyalet Meclisi üyeliği yaptı. 2009 yılında Federal Meclis Milletvekili olan Özoğuz, 2011 yılında beri de Sosyal Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcılığını yapıyor. Hamburg eyaletinin İçişleri Bakanı Michael Neumann ile evli olan Özoğuz’un bir çocuğu bulunuyor.

 

Almanya’da ilk Türk bakan bakın kimin akrabası çıktı?
Almanya tarihine damga vuran Özoğuz, Athena Grubu’ndan Gökhan ve Hakan’ın kuzenleri.

 

 

 


15 Aralık 2013. 18:12
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x