Almanya’da Türk’lere Mangal Yasağı


Berlin’de, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın karşısındaki Tiergarten Parkı’nda mangal yapmak 25’e karşı 26 oyla yasaklandı. Parkta yıllardır mangal keyfi yapan Türkler yasağı ‘ayrımcılık’ olarak değerlendirdi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı Reichstag’ın hemen yanındaki ünlü Tiergarten Parkı’nda mangal yapmak yasaklandı. Yıllardır pazar günleri özellikle Türkiyelilerin mangal için tercih ettikleri parkta artık ateş yakılamayacak. Başbakan Angela Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) çoğunlukta olduğu meclis 25’e karşı 26 oyla yasak kararını onayladı. Kararda yasağa uymayanların polis zoruyla parktan çıkarılmaları ve haklarında yasal işlem başlatılması da öngörülüyor.

Gerekçe olarak “bitkilerin zarar görmesi, çevre kirliliği yaratması ve risk oluşturması” gösterilen karara Türkler büyük tepki gösterdi. Vatan gazetesinin haberine göre, Berlin Brandenburg Türk Toplumu (TBB) Başkanı Kaya Turan yasağın “ayrımcılık koktuğunu” söyleyerek, “Popülist niyetlerle alınmış bir karar. Özellikle aileler zarar görecek ve uzak bölgelerdeki parklara gitmek zorunda kalacaklar” tepkisin gösterdi. Berliner Zeitung gazetesi de “Tam da göçmenlere yönelik ırkçı terörün konuşulduğu bir dönemde böyle bir karar ihtiyaç duyduğumuz son şeydi. Polis zoruyla parktan çıkarılan göçmenlerin görüntüleri kozmopolit Berlin imajına büyük zarar verecek” yorumunu yaptı.

Kent Meclisi yetkilileri yasağın ocak ayından itibaren geçerli olacağını belirterek, “Park içinde yakılan mangallar bölgede yıllık 300 bin Euro ekstra temizlik maliyeti yaratıyordu. Ayrıca bazı piknikçilerin çöplerini yakması da hem pislik hem de risk oluşturuyordu. Piknikçiler için mangal yakılabilecek bir alan tahsis edilecek” açıklamasını yaptı.

Mangal yasağı Türkler’i böldü!

Tiergarten Parkı’nda mangal yapmanın yasaklanması Türkler arasında tartışma yarattı

Almanya’nın başkenti Berlin’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı Reichstag’ın hemen yanındaki ünlü park Tiergarten’da mangal yapmanın yasaklanmasının etkileri sürüyor.

Başbakan Angela Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) çoğunlukta olduğu meclis 25’e karşı 26 oyla yasak kararını onayladı. Almanya’daki Türk toplumunun temsilcileri ise karar konusunda ikiye ayrılarak konu hakkında şunları ifade ettiler:

‘Kararda ırkçılık var’

-Almanya Türk Toplumu Genel Başkan Yardımcısı Hilmi Turan, “Mangal yapmak Türkler’in kültürel alışkanlığı ve simgesi. Sosyal durumu iyi olmayan insanların elinden eğlenme hakları alınıyor ve şehir merkezindeki görünürlüklükleri azaltılmaya çalışılıyor” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Eski Üyesi Prof. Dr. Hakkı Keskin ise, “Mangal Berlin Cumhurbaşkanlığı binası önünde yapılırsa elbette bir yasaklama gelmesi doğaldır. Kaldı ki Türkiye’de bırakın TBMM’nin önünde mangal yakmak bahçesine bile girilemiyor. Bu mangalı yakanlar Türkler değil de Almanlar yapıyor olsa da aynı yasak getirilirdi” açıklamasını yaptı.

 

 

 


Yazan - 20 Kasım 2011. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x