Almanya’daki Türk Gıda Şirketlerine Ramazan Bereketi


0,,16963024_303,00

 

Almanya’da yaşayan yaklaşık 3 milyon Türk’ün helal gıda pazarındaki payı milyarlarca euroyla ifade ediliyor. Özellikle Ramazan ayında İslamî usullere göre hazırlanmış ürünlerin satışında büyük bir artış yaşanıyor.
Berlin’deki Baba Angora restoranı Ramazan boyunca öğle saatlerinde neredeyse bomboş. Bu saatlerde iftar için hazırlık yapılıyor. Gıda ürünleri, Türk firmalarından alınıyor.
Restoranın sahibi Macit Ailesi, bulamadığı ürünleriyse Euro Gıda adlı bu Türk marketinden satın alıyor. Buradaki ürünlerin tümü helal. Bu nedenle Macit Ailesi eti buradan almayı tercih ediyor.
Eren Macit, “Alman marketlerinde domuz eti de satılıyor. Bu helal değil. Ne yediğiniz konusunda biraz çekinceniz oluyor. İçinde domuz eti olabileceğini düşünüyorsunuz. Bu nedenle buradan almak en iyisi. O zaman daha emin şekilde yiyebiliyorsunuz” diyor.
Ramazan ayı Türk işletmelerini canlandırdı
Eren Macit markette, Türkiye’den getirilen ürünleri de bulabiliyor.
Market müdürü Uğur Çimen Ramazan boyunca bazı ürünlerden iki kat fazla satıyor. Zira iftar sofraları özenle hazırlanıyor.

 

Çimen, “Tabii, fark ediyorsunuz. Muazzam bir büyüme var. Ancak Ramazan sonrası iki – üç hafta biraz sakin. Sonra tekrar işler canlanıyor. Bu böyle” diyor.

 

Alman süpermarketleri ‘nasiplenemiyor’
Alman süpermarketleri Ramazan dönemindeki bu artıştan nasibini pek alamıyor. Sadece Real ve Edeka İslamî şartlara uygun ürünler satıyor. O da müşteri talebine ve bulunduğu lokasyona göre.
Yeniden Baba Angora restorandayız. Alman müşteriler yemeklerini yemeye başlarken, Müslümanlar, güneş batana kadar beklemek zorunda. İftar saatinde mükellef bir yemek yeniyor. Yaklaşık iki saat boyunca restoran oldukça yoğun çalışıyor.
Eren Macit, “Öğlenleri biraz sakin ancak akşamları yoğun çalışıyoruz. Ancak iftardan sonra da müşterimiz var” diyor.

 

Ramazan ayının yaza denk gelmesi nedeniyle müşteriler çok uzun kalmıyor. Zira güneş geç saatlerde batıyor. Ramazan kış aylarına denk geldiğindeyse saat 17’den itibaren restoran dolmaya başlıyor.

© Deutsche Welle Türkçe


Yazan - 27 Temmuz 2013. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x