Altın Yumurtlayan Tavuk!


Milyarlarca dolarlık altın ithalatıyla gündeme gelen İran, şimdi de beyaz ete el attı

 

İran’da tavuk eti fiyatları tavan yapınca, bu ülkeye ihracat patladı. Türk üreticiler Ramazan’la birlikte hız kazanan talebi karşılamakta ciddi anlamda zorlanıyor.

 

İran’a yönelik uluslararası yaptırımlar tavuk fiyatlarının bir yıl içinde yüzde 100 artmasına neden oldu. Tavuğun kilosu 6 liradan 12 liraya kadar yükselince İran’ın birçok kentinde protesto gösterileri başladı. Sorunu aşmak isteyen İranlılar, komşu ülke Türkiye’nin kapısını çaldı.

 

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı ve Bey Piliç Genel Müdürü Sait Koca, “Son 1 aydır İran’dan çok yoğun bir talep ile karşı karşıyayız. Normalin çok ama çok üstünde bir talep olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

 

2. büyük pazar olacak

 

Koca, İran’ın beyaz et tüketimi yüksek bir ülke olmasına karşın bu talebi önemli ölçüde kendi kaynaklarından karşıladığına dikkat çekerek, “Bu yıl Mayıs ayından itibaren talep hızla artmaya başladı. Bunun nedeni olarak da uluslararası yaptırımlar gösteriliyor. Yaptırımlar yüzünden üretimde ciddi sıkıntılar baş göstermiş, bu yüzden ithalata yönelmişler” bilgisini verdi.

 

İranlıların daha önce kısa vadeli anlaşmalarla acil ihtiyaçlarını karşıladıklarını anlatan BESD-BİR Başkanı Koca, “Şimdi uzun soluklu anlaşma teklifleriyle Türk şirketlerinin kapısını çalıyorlar. 3 aylık, 6 aylık, 1 senelik sözleşmeler öneriyorlar. Eğer talep bu şekilde devam ederse İran, Türk beyaz et üreticilerinin ikinci büyük pazarı haline gelebilir” diye konuştu.

 

BESD- BİR verilerine göre Türkiye’deki beyaz et üreticileri geçen yılın ilk 6 aylık döneminde 163.5 milyon dolarlık ihracata imza attı. Bu yılın ilk 6 ayında ise bu rakam yüzde 40 artışla 231 milyon dolara yükseldi. Artışın kaynağını Irak ve İran’dan gelen yoğun talep oluşturdu. Türk beyaz et üreticilerinin geçen yıl ‘İran’ı hedef pazar olarak seçtiğini kaydeden Koca, “Giderek artan bölgesel talepleri karşılamak adına üretimi yeniden yapılandırmamız lazım. İç piyasadaki dengeleri çok sarsmadan sorunu çözmemiz şart. Bununla ilgili çalışmalarımız da sürüyor” dedi.

 

Yüksek fiyatlar ithalatı körüklüyor

 

İranlılar bir süredir sokaklarda. Nedeni ise artan tavuk fiyatları. Tavuk etine düşkün olan halk son dönemde hızla yükselen fiyatlardan muzdarip. Alım gücünün çok yüksek olmadığı ülkede fiyatlarda yaşanan bu hızlı tırmanış toplumun oldukça büyük bir kesimini mağdur etti. Enflasyonun yüzde 60’lara vardığı İran’da son dönemde artan tavuk fiyatlarını protesto için çok sayıda gösteri düzenleniyor. BBC’nin haberine göre sosyal patlamanın habercisi olarak yorumlanan bu gösterileri İranlı politik karar vericiler son derece yakından izliyor ve çözüm için önlem almaya çalışıyor. Ne var ki bankacılık sektörünün kıskaç altına alınmış olması bu konunun daha içinden çıkılmaz bir hale gelmesine yol açabilir. Petrol ambargosunun ülke ekonomisine zarar verdiği bir ortamda yönetimin bu ithalatı karşılayacak döviz kaynaklarını da bulması gerekiyor. Zira petrol yaptırımları, döviz rezervinin daralmasına yol açtı.

 

 


Yazan - 2 Ağustos 2012. Kategori GIDA, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x