Ambargo Altında 50 Yıl


Amerika Birleşik Devletleri’nin Küba’ya uyguladığı ambargo 50 yılını doldurdu.

Fidel Castro’nun 1959’da iktidarı ele geçirmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri, Domuzlar Körfezi Çıkartması’yla yönetimi devirmeye çalıştı.

Sonraki süreçte Soğuk Savaş’ın en büyük krizine sahne olan Küba’nın lideri Fidel Castro 10 Amerikan Başkanı eskiterek 638 devirme girişimini boşa çıkard.   Hemen yakınındaki küçücük ada ülkesinin hegemonyasının dışında kalmasını caydırıcılığına düşen gölge olarak yorumlayan Amerika Birleşik Devletleri Şubat 1962’de Küba’ya ekonomik ambargo uygulamaya başladı.   Birçok alanda yaşamı zorlaştıran ambargo, ülkeye elindekilerle özgün çözümler geliştirerek birçok sorununu çözme yolunu da açtı.

Güney Amerika’daki en büyük ilaç ihracatçısı.

Kanser tedavisi, AIDS ve aşılarda iddialı.   Ambargonun etkisiyle modern araba kültürü Küba’da yaygınlaşmadı.1950’li yıllardan kalan Amerikan otomobilleri Küba’ya bambaşka bir zaman dilimini yaşatıyor.   Ekonomisini içinde bulunduğu darboğazdan kurtarmanın yollarını arayan Küba yönetimi son yıllarda hem ekonomik hem de sosyal alanlarda çeşitli reformlara gidiyor.

Seyahat kolaylığının yanı sıra ev ve otomobil satışlarına izin verilmesi gibi piyasa ekonomisine kapılarını açmaya başladı.

Ambargoya rağmen her yıl binlerce Amerikalı Küba’yı ziyaret ediyor.

 

 


9 Şubat 2012. 13:10
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x