Amerika’da “Deli Dana”


Amerikan Hayvan ve Bitki Sağlığı İnceleme Departmanı’nın yaptığı bir kontrol sırasında bir süt ineğinde halk arasında yaygın olan ismi ile bilinen “Deli Dana Hastalığı” (BSE) bulundu.

Bu, ülkede şimdiye kadar bulunan dördüncü vaka.

Kaliforniya’da tesbit edilen hayvanın, incelemeden sonra imha edileceği ve bu mandıradan hiçbir hayvanın eti için kesilmediğini ve halk sağlığı için bir tehlike teşkil etmediğini vurgulayan uzmanlar ayrıca hastalığın süt ürünlerinden bulaşmadığının da altını çizdiler.

İnceleme sonucunda gerekli görüldüğü takdirde risk taşıyan materyaller de incelenip imha edilecekler. Şimdilik mandıradaki diğer hayvanlarda herhangi bir semptom görülmediği ancak çok titiz bir çalışma sonucunda son kararın verileceği açıklandı.

Amerikan Ulusal Veterinerlik Teşkilatı ise hayvanda bulunan BSE tipinin yemlerden kaynaklanmayan ve nadir görülen bir BSE çeşidi olarak adlandırdı.

Alınan numunelerin ise İngiltere ve Kanada’daki hayvan sağlığı referans laboratuvarları ile paylaşıldığı ve bu nadir görülen BSE tipinin araştırılmaya başlandığı açıklandı. Ayrıca DÜnya Hayvan Sağlığı Teşkilatı (OIE) de bu konu ile ilgili araştırmasını sürdürüyor.

Uzmanlar şimdiye kadar alınan önlemlerin işe yaradığını; ayrıca 2011 yılında beri dünya çapında sadece 29 adet BSE durumunun tesbit edildiğini belirttiler. Bu BSE’nin ilk olarak ortaya çıktığı 1992 yılından beri %99 ‘dan daha fazla (37,311 vaka) bir oranda düşüş anlamına geliyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri salgın sonrasında yemler üzerinde büyük bir inceleme başlatmış ve ülke çapında birçok yem ürününü yasaklamıştı.

Diğer Haberler:
Esat'ın Bayram Hediyesi...200’e Kurbanlık Koyun

Yazan - 25 Nisan 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
En Yeniler Eskiler
Bildir
İslam
Ziyaretçi
İslam

“Özellikle Amerika Birleşik Devletleri salgın sonrasında yemler üzerinde büyük bir inceleme başlatmış ve ülke çapında birçok yem ürününü yasaklamıştı.” Peki Türkiye’deki yemlerde inceleme yapılıyor mu? Şap var diye karantinaya alınan bir sürü bölge ile kapatılan bir çok hayvan pazarının müsebbibi gerçekten şap mı? Sanayi türü yemlerden kaynaklı hastalıkların bağımsız bir laboratuvar tarafından incelenmediği ülkemizde Hayvan Yetiştiriciliği Birliklerinin konuya el atıp saha incelemeleri yaptırmaları önem arzetmektedir. Ülkemizde hemen her bölgede bir türlü bitirilemeyen “ŞAP” belasının artık sonuçlandırılması gerekmektedir. Yoksa üretici sanayiciye yenilecek. Mera yok diye kapalı alanlara mahkum edilen besicilik büyük besiciliğe mahkum. Var olan Meralar da iyi niyetli gözüken “kiralama”… Read more »