Dünyada Yetersiz Beslenmeye Dikkat Çekiliyor


d-110816-14

 

 

 

Amway ve dünya çapında doğru beslenmeyi yaygınlaştırma birliği GAIN çocukların yetersiz beslenme sorununun çözümüne yardım etmek için internet üzerinden başlattığı proje ile çarpıcı sonuçlara elde etti. İnsanların kolayca erişim sağlayabildiği platform, farkındalık yaratarak insanların çözümleri tartışmalarını, geliştirmelerini ve en sonunda uygulamalarını sağlamayı hedefliyor. 

 

Dünyanın en büyük doğrudan satış şirketi Amway, tüm dünyada çocukların beslenme, fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin desteklenmesinin önemini vurgulamak için Power of 5 kampanyasını geçtiğimiz sene hayata geçirdi. Amway şimdi yetersiz beslenme sorununun çözümüne yardım etmek için Global Alliance for Improved Nutrition – (Gelişmiş Beslenme için Global Antlaşma – GAIN) tarafından sunulan ve Amway’in de üyesi olduğu Scaling Up Nutrition (Beslenmenin Geliştirilmesi – SUN) organizasyonunun desteği ile Yetersiz Beslenme Harita projesini geliştirdi.

 

gainhealth.org web sitesini ziyaret ederek, Malnutrition Mapping Project (Kötü Beslenme Haritası Projesi) başlığında ulaşılabilen dijital harita düşük, orta ve yüksek gelirli toplumları temsil eden 30’dan fazla ülkeye ait beslenmeyi tehdit eden olguları, inceleme ve görüşleri içererek bu verilere ülke bazında kolayca erişim sağlıyor. Siteden elde edilen bulgular sayesinde yetersiz beslenme ile aşırı kilo ve obezitenin yarattığı küresel tehdit ortaya çıkıyor. Proje konu hakkında farkındalık yaratarak insanların çözümleri tartışmalarını, geliştirmelerini ve en sonunda uygulamalarını sağlamayı hedefliyor.

 

MMP yetersiz beslenme dünyanın her yerinde 5 yaş altı çocukları tehdit eden bir problem olduğunu gösteriyor. Hindistan’da yetersiz beslenme beş yaş altı çocuk ölümlerinde başta gelen risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Bu ülkede her 1000 çocuktan 56’sı 5’inci yaş gününü kutlayamadan hayatını kaybediyor.

 

A.B.D. dünyanın en yüksek gelir ekonomisi olmasına rağmen burada da yetersiz beslenme çocukların %3,1’inin büyümesini olumsuz olarak etkiliyor. Yanlış beslenme sorununu her yönüyle inceleyen proje aşırı kilo ve obezite düşük, orta ve yüksek gelirli ülkelerde hızla artış görülmektedir. Güney Afrika’da 5 yaş altı çocukların %19,7’si aşırı kiloluyken, Çin’de 341,9 milyon insan aşırı kilolu olduğu tespit edilmiştir.

 

 

 

KureselBeslenmeInfografik-page-001

 

 

 

 

 

Amway Yönetim Kurulu Başkanı Steve Van Andel; “Dünyadaki her ülke yetersiz beslenmenin sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda. Bunun sonucunda aileler ve bazen tüm toplumlar muazzam sağlık, sosyal ve ekonomi tehditleriyle mücadele ediyor. Başka şirketler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve bireylerle becerilerimizi bir araya getirerek dünyanın her yerinde yerel toplumlarda beslenme kalitesinde bir fark yaratabiliriz. Hepimiz çocukların ve ailelerin hayatlarındaki etkinin azaltılmasına yardım edebiliriz.” Steve Van Andel sözlerini sürdürerek: “Yetersiz Beslenme Harita Projesi (The Malnutrition Mapping Project) dünyanın birçok yerinde karşılanmayan temel ihtiyaçlar olduğunu göstermektedir. Amway Nutrilite™/Nutriway™ Little Bits™ ürünüyle bu ihtiyaçları karşılayacak uzmanlığa sahiptir. Geliştirdiğimiz bu mikro besleyici ürün beş yaşına kadar çocuklarda büyümenin en kritik yıllarında çocukların ihtiyacı olan besin ögelerini karşılamaktadır.” dedi.

 

Nutrilite™/Nutriway™ Little Bits™ Amway tarafından geliştirilen ve 6 aylıktan 5 yaşına kadar çocuklar için gerekli 15 adet  vitamin ve mineral içeren bir gram ağırlığında bir mikro besleyicidir. Günde bir defa bir yiyecekle karıştırılmak üzere tasarlanmıştır ve çocukların ihtiyacı olan vitamin ve besin ögelerini sağlamaktadır. Nutrilite™/ Nutriway™Power of 5 Kampanyasıyla Little Bits™ ürünü ihtiyacı olan ailelere ücretsiz verilmekte ve hedef 2017’ye kadar ülke sayısını 15’e çıkarmaktır.


Yazan - 30 Nisan 2015. Kategori MANŞET, GIDA, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x