Anadolu Ajansı 93 yaşında

2 Nisan 2013. 16:54

copyright_aabadoluajansi_2013_20130402135302Kuruluşunun 93. yıl dönümünü kutlamaya hazırlanan Anadolu Ajansı (AA), 1200’den fazla abonesine, günlük 700 civarında ”rutin”, ortalama 60 ”özel” haber sunuyor.

 

Kuruluşunun 93. yıl dönümünü kutlamaya hazırlanan Anadolu Ajansı (AA), 1200’den fazla abonesine, günlük 700 civarında ”rutin”, ortalama 60 ”özel” haber sunuyor.

Anadolu Ajansı, 6 Nisan 1920’deki kuruluşunda yüklendiği ”Türkiye’nin sesini dünyaya duyurmak” misyonuyla, ”Güvenilir, tarafsız, etik ve hızlı haber” anlayışı doğrultusunda 93yıldır hizmet veriyor.

 

Gazeteler, televizyonlar ve internet siteleri başta olmak üzere medyanın tamamına yakını, ayrıca kamu kurumları, bankalar, özel sektörün önde gelen kuruluşlarının haber ihtiyaçlarını karşılayan AA, 1200’den fazla abonesine, günlük 700 civarında ”rutin”, ortalama 60 ”özel” haber sunuyor.

 

Bu haberleri günlük ortalama 1200 fotoğraf ve 160 görüntü ile destekleyen AA’nın haber üretimi, ”yerel haberler”, ”finans haberleri” ve ”şirket haberleri” dikkate alındığında, eskiye oranla iki katına ulaşıyor. Balkanlar, Orta Doğu ve Kafkaslar Bölge Müdürlükleri’nin faaliyete geçmesiyle ise Anadolu Ajansı, dünyanın en itibarlı ve güçlü ajansları sıralamasındaki yerini yukarılara taşıyor.

 

Anadolu Ajansı’nda her sabah Editör Masası’nda gündem toplantısı yapılıyor. Ankara’daki haber birimlerinin yöneticilerinin tamamının hazır bulunduğu Editör Masası’na, bölge müdürleri ve yurt dışı temsilcileri video-konferans sistemiyle bağlanıyor. Editör Masası’nda gündeme ilişkin değerlendirmeler yapılarak, aboneye sunulacak haberlere ilişkin görüşler dile getiriliyor.

Diğer Haberler:
Tarım Bakanlığı'nın Logosu Değiştirildi.

 

Ayrca, Türkiye’nin en büyük dijital fotoğraf arşivine sahip Anadolu Ajansı’nın arşivindeki fotoğraf sayısı 1,5 milyona yaklaştı.     -11 dilde yayın-     Yurt dışında 39 ülkede temsilcilik düzeyinde temsil edilen AA, 2020 yılında bu sayıyı 80’e çıkarmayı hedefliyor. AA, bu tarihe kadar, Türkçe-Azerice, İngilizce, Arapça, Rusça, Kürtçe, Boşnakça, Fransızca, Farsça, Çince, Fransızca, Almanca, İspanyolca dillerinde de yayın yapmayı amaçlıyor.

 

2012 yılını belirlediği hedefler için ”başlangıç yılı” ilan eden AA, Saraybosna merkezli Balkanlar Bölge Müdürlüğü’nü 11 Mart 2012’de hizmete soktu. Balkanlar Bölge Müdürlüğü, kısa sürede, Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça haber yayınlarıyla bölgeye ve dünyaya yeni bir soluk getirmeyi başardı.

 

2013’te Kürtçe yayına başlayacak-    

 

2012 yılında yayın hayatına başlanan bir diğer dil de Arapça oldu. Arapça yayınlarına merkez olarak Kahire seçildi ve burada kurulan Ortadoğu Bölge Müdürlüğü ile 24 ülkenin haber nabzı yakından takip ediliyor. AA, 2013 yılında ise Kürtçe yayına başlayacak.

 

Anadolu Ajansı merkezi Kahire’de bulunan Arapça Haber Servisi ile Ortadoğu ve Afrika’da yer alan Tunus, Lübnan, Filistin, Libya, Yemen, Suudi Arabistan, Fas ve Cezayir’in de aralarında bulunduğu Arapça konuşulan 23 ülkeden haber üretirken, bölge ülkelerin doğru, tarafsız ve etik haber ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılıyor. Bu haberler aynı zamanda Türkçe’ye çevrilerek Türk medyasının da istifadesine sunuluyor.

Diğer Haberler:
Çanakkale Zafer Haftası kutlamaları başladı

 

Anadolu Ajansı, Balkanlarda meydana gelen gelişmeleri haber, fotoğraf ve video hizmetleriyle tüm dünyaya sunuyor.

 

AP (ABD), AFP (Fransa), DPA (Almanya), EFE (İspanya), ANSA (İtalya), XINHUA (Çin Halk Cumhuriyeti) gibi uluslararası ajansların yanı sıra 50’den fazla ülkenin haber ajansıyla işbirliği yapan Anadolu Ajansı’na bu kaynaklardan her gün binlerce haber akıyor. Bu haberleri medyanın hizmetine sunan Anadolu Ajansı, söz konusu yabancı ajanslara da Türkiye’deki gelişmeleri aktarıyor.

 

-Hedef; dünyanın en etkili ilk 5 ajansı-

 

Organizasyon şeması, görev tanımları, logosu, kurumsal kimliği ve internet sitesi sektördeki gelişmeler ve dünyadaki örnekler ışığında yeniden düzenlenen AA, 100. Yıl Vizyonu, ana hedef 2020 yılına kadar, ”Dünyanın en etkili ilk 5 ajansı arasına girmek” olarak belirlendi.


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x