Anaokullarında Haftanın Konusu: “Gıda”


dsc_1485

 

 

16 Ekim Dünya Gıda Günü sebebiyle Bornova’ya bağlı anaokullarında çocuklarla “Gıda” Konuşuldu.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bornova İlçe Müdürlüğü “Gıda ve Hijyen” konusunda çocuklarda farkındalık yaratmak amacıyla anaokulu ve ilköğretim öğrencilerine yönelik bir dizi faaliyette bulundu. İlçe Müdürlüğü personeli tarafından çocuk tiyatrosu tarzında hazırlanan küçük oyun ve gösterilerle çocuklara gıdalarını güvenli bir şekilde tüketmenin önemi ve yöntemi anlatıldı. Çocuklar tarafından ilgiyle izlenen gösterilerde düzenli ve yeterli beslenmenin önemi, el ve gıda temizliği, su israfı gibi konularda farkındalık kazandırmak amaçlandı. Gerçekleştirilen gösterilerde 500’e yakın çocukla birebir iletişim kuran teknik elemanlar, süt ve kuru meyve dağıtımı da yaparak “Gıda” yı onların dilinde anlattı.

 

Ayrıca gıdanın fabrikalarda nasıl işlendiğinin gösterilmesi için düzenlenen eğitim gezisinde ilkokul öğrencileri ile birlikte makarna yapımı ve paketleme tesisi ziyaret edildi.

 

Gıda üretiminde emeğin önemini uygulamalı olarak anlatmak isteyen İlçe Müdürlüğü, çocuklar için bir de Gıda Atölyesi düzenlendi. Çocuklar, hazırlanan atölyede uzman aşçılar eşliğinde yaptıkları çikolataları daha sonra, onları ziyaret eden Bornova Kaymakamı Mustafa Gündoğan, Belediye Başkanı Olgun Atila ve İl Müdürü Ahmet Güldal’a da ikram etti.

 

Eğlenceli atölye çalışmasının ardından konuşma yapan Bornova Kaymakamı Mustafa Gündoğan, doğal kaynakların hiç bitmeyecekmiş gibi kullanılmasının gelecekte büyük sorunlar oluşturacağını vurguladı ve ” İnsan ve Doğa arasındaki savaşı insanların kazanması mümkün değildir. Bu yüzden, ormanlarımızı, toprağımızı ve suyumuzu korumalıyız” dedi. Gündoğan, “Güvenilir kaliteli gıda üretmemiz gerekiyor. Bu konuda gösterilen faaliyetleri önemsiyorum. Çocuklarımıza sürdürülebilir tarımın, gıda güvenliğinin anlatıldığı bu faaliyetlerde emeği geçenleri de takdir ve teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal, konuşmasında gıda temininin ve tarımsal üretimin önemine değinerek, “su zengini olmayan ülkemizde yeni bir üretim planlamasına geçiyoruz. Bakanlığımızca büyük bir tarımsal projenin başlangıcı yapılıyor. Artık Türkiye’de sulama kapasitesine uygun olarak desteklemeler gerçekleşecek. Bu da tarımsal üretimi ve gıda sanayini olumlu yönde etkileyecek.” Dedi.

 

Güldal, Hafta boyunca Dünya Gıda Günü ile ilgili faaliyetler gerçekleştiren Bornova İlçe Müdürlüğüne ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

dsc_1627

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bornova İlçe Müdürü Ruhşan Özdemir Çiftçi ise; Dünya Gıda Gününün önemine vurgu yaparak gıda olmadan yaşanamayacağını, bu yüzden gıdanın üretimden nakliyeye, depolamadan tüketime kadar her aşamasında hassas davranılması gerektiğini söyledi. Dünyada herkese yetecek kadar gıda üretilmesine rağmen gıdaların 3’te birinin atık olarak geri döndüğünü hatırlatan Çifçi, “israf yüzünden bu ürünler maalesef kaybediliyor” dedi.

 

Çifçi “Bu farkındalığı artırmak için Dünya Gıda Örgütü her yıl 16 Ekim tarihini Dünya Gıda Günü olarak kutluyor. Bu yılın teması: İklim Değişikliği ve Gıda Güvenliği. Biz de bu fırsatla bu konuda toplumsal mesajlar vermeye çalışıyoruz. Bu yüzden Bornova okullarında bütün hafta boyunca çocuklara yönelik etkinlikler düzenledik ve onlara gıdayı, hijyeni ve israfı anlatmaya çalıştık. Etkinliklerimize katılan ve destek veren bütün herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Destek veren kişi ve firma temsilcilerine protokol üyeleri tarafından birer plaket verildi.

 

Konuşmaların ve plaket töreninin ardından Bornova İlçesinde İlkokul Öğrencilerine yönelik düzenlenmiş olan “Dünya Gıda Günü” konulu resim yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi.

 

Yarışmada dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verildi.

 

Birinci : Kayra AYDOĞDU – Çimentaş İlkokulu

 

İkinci   : Ceyda ACAR – Şehit Onbaşı Ali Güner Yeşilbağ İlkokulu

 

Üçüncü : Ayşenur CEYLAN – Şehit Onbaşı Ali Güner Yeşilbağ İlkokulu


Yazan - 20 Ekim 2016. Kategori MANŞET, GIDA, SAĞLIK, Uncategorized. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x