Anayasa Mahkemesi Tohumculuk Yasasını Kısmen İptal Etti


Anayasa Mahkemesi, Tarım Bakanlığı’nın Tohumculuk Kanunu’ndaki bazı yetkileri iptal etti

Anayasa Mahkemesi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın, Tohumculuk Kanunu’ndaki bazı yetkilerini ”özel hukuk tüzel kişilerine” devredebileceğine ilişkin hükmü, ”denetim” yetkisinin devri yönünden iptal etti.
 
Bu hükmün uygulanmasından doğacak sonradan giderilmesi güç veya olanaksız durum ve zararların önlenmesi ve iptal kararının sonuçsuz kalmaması için kararın Resmi Gazete’de yayımlanacağı güne kadar yürürlüğünün durdurulmasına karar verdi.
 
Anayasa Mahkemesi’nin CHP’nin, ”5553 sayılı Tohumculuk Kanunu’nun, bazı maddelerinin Anayasa’nın Başlangıç maddesi ile bazı maddelerine aykırılığı savıyla iptallerine ve yürürlüklerinin durdurulması” talebiyle yaptığı başvuruyu karara bağladı. Mahkemenin 13 Ocak’ta aldığı karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.
 
Oybirliği ile alınan karara göre, Tohumculuk Kanunu’nun, 15. maddesinin birinci fıkrasında yer alan ve bakanlığın kanundaki bazı yetkilerini, ”kısmen veya tamamen birliğe (Türkiye Tohumcular Birliği-TTB), kamu kurum ve kuruluşlarına, özel hukuk tüzel kişilerine veya üniversitelere; şartları belirlenmek kaydıyla, süreli veya süresiz olarak devredebileceğine” ilişkin hükümdeki ”… özel hukuk tüzel kişilerine …” ibaresini, kanunun 8. maddesinde yer alan ”denetim” yetkisinin devri yönünden iptal edildi.

Bu hükmün, uygulanmasından doğacak sonradan giderilmesi güç veya olanaksız durum ve zararların önlenmesi ve iptal kararının sonuçsuz kalmaması için kararın Resmi Gazete’de yayımlanacağı güne kadar yürürlük durduruldu.
 
Mahkeme, CHP’nin Tohumculuk Kanunu’nun iptalini istediği diğer maddelerinin yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin taleplerinde ise yürürlüğün durdurulması talebini reddetti.

DİĞER HABERLER
Türkiye buğday sıkıntısı çeker mi?

21 Ocak 2011. 14:01
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x